WKDS apeluje ws. likwidacji szkół

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego (WKDS) zapowiedziała w poniedziałek, że zwróci się do samorządów z apelem o konsultowanie planowanych reorganizacji szkół m.in. ze związkami zawodowymi i przedstawicielami środowisk lokalnych.
WKDS apeluje ws. likwidacji szkół

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody śląskiego tematem rozmów w trakcie poniedziałkowego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego była likwidacja szkół oraz sytuacja pracowników administracji i obsługi w placówkach oświatowych.

Czytaj też: Likwidacja szkoły jest bardzo trudną decyzją dla społeczności lokalnej

Z danych wynika, że śląskie gminy podjęły uchwały o zamiarze likwidacji 245 szkół i placówek oświatowych.

Wśród głównych przyczyn reorganizacji wymieniano m.in. niż demograficzny, brak naboru, względy ekonomiczne, zły stan techniczny budynków szkolnych, a także likwidację wynikającą ze zmian ustawy o systemie oświaty, w wyniku której mają zostać zlikwidowane 64 licea profilowane, 28 techników uzupełniających i 23 licea uzupełniające.

Reorgranizacja szkół przekłada się m.in. na sytuację osób w nich zatrudnionych, dlatego Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego zapowiedziała, że zwróci się z apelem do samorządów, by przed podjęciem decyzji o zamiarze likwidacji lub reorganizacji sieci szkół na terenie swoich gmin poprzedzały ją "konsultacjami społecznymi z przedstawicielami środowisk lokalnych, w tym szkolnych oraz ze związkami zawodowymi działającymi w oświacie w celu wypracowania satysfakcjonujących wszystkie strony rozwiązań".

Poinformowano również o zamiarze powołania zespołu roboczego w sprawie wynagradzania pracowników administracji i obsługi w celu przygotowania nowych rozwiązań płacowych dla tej grupy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To nie samorządy a niż demograficzny zamyka szkoły. Nie ma dzieci, nie ma szkoły.

nauczycielka, 2012-04-24 21:03:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE