PARTNER PORTALU
  • BGK

Wkrótce otwarcie skansenu archeologicznego Karpacka Troja

  • PAP    31 maja 2011 - 10:06

Trwają przygotowania do nocnego widowiska plenerowego, które 24 czerwca zainauguruje działalność skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie).
„Widowisko na żywo może obejrzeć ok. 800 osób. Wstęp będzie bezpłatny, ale pod warunkiem zarejestrowania się przez internet i otrzymania potwierdzenia rezerwacji. Rejestracja prowadzona będzie od 6 czerwca od godz. 10.00 przez oficjalną stronę imprezy otwarcia Karpackiej Troi, która znajduje się pod adresem WWW.karpackatroja.pl/festiwal” – poinformował dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.

Jak zaznaczył, „jest duże zainteresowanie spektaklem”. Podczas spektaklu zaprezentowana będzie inscenizacja najważniejszych wydarzeń z historii grodu w Trzcinicy, m.in. opowieści o jego powstaniu i zagładzie. Gancarski przypomniał, że widowisko będzie tylko jedną z imprez inaugurujących Karpacką Troję.

„25 i 26 czerwca w Trzcinicy odbędzie się też 1. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego „Dwa Oblicza”. Uczestnicy imprezy cofną się o 1000, 3500, a nawet 4100 lat. W imprezie weźmie udział ponad 200 odtwórców z całej Polski, którzy przez dwa dni prezentować będą różne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków” – wyjaśnił dyrektor.

Festiwal ma być organizowany co roku. Wiosną ubiegłego roku, na kilka dni przed planowanym wtedy otwarciem, znaczną część skansenu zniszczała powódź. Odbudowę popowodziowych zniszczeń udało się zakończyć w grudniu. Kosztowała ok. 4,2 mln zł. Pieniądze pochodziły ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi.

W Trzcinicy odkryto najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu. Znajduje się tam również monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. W trakcie prac archeologicznych znaleziono ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów.

Odkrycia w Trzcinicy postawiły w nowym świetle początki epoki brązu w tej części Europy. Zmieniły także wiele poglądów dotyczących wczesnego średniowiecza. Skansen w Trzcinicy jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.