PARTNER PORTALU
  • BGK

Włócznie Jaćwingów 2010 wręczone

  • kuriersuwalski.pl    28 lutego 2011 - 11:24
Włócznie Jaćwingów 2010 wręczone

Po raz ósmy odbyła się w Suwałkach uroczystość wręczenia "Włóczni Jaćwingów". Prestiżowe statuetki przyznawane są co roku osobom i instytucjom za szczególne zasługi w dziedzinie oświaty, kultury, sportu, gospodarki oraz działania prospołeczne.
Uroczystą galę wręczenia statuetek prowadzili Sylwia Kręcona i Jacek Borkowski, znany widzom serialu "Klan". Oprawę muzyczną zapewnił zespół Capri New Beat z Krakowa. Wśród uczestników balu nie mogło zabraknąć przedstawicieli suwalskiego magistratu. Udział w nim wzięli również posłowie Jarosław Zieliński (PiS) oraz Leszek Cieślik (PO), a także Waldemar Kwaterski, radny wojewódzki.

W tym roku do wyróżnienia suwalczanie zgłosili prawie 50 podmiotów, spośród których Kapituła Konkursowa z Przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Chuchnowskim na czele, nominowała 16. W gronie laureatów "Włóczni" za 2010 rok znaleźli się: w kategorii "działanie gospodarcze" przedsiębiorstwo PADMA Art. Nagrodę za dynamiczny rozwój firmy wyrażający się nowymi inwestycjami, tworzeniem nowych miejsc pracy oraz rozszerzeniem asortymentu produkowanych wyrobów kartonowych, z rąk prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza odebrał dyrektor firmy - Jarosław Burkiet.  Przedsiębiorstwo działa od 10 lat, zatrudnia 360 pracowników.
 
Włócznię w kategorii "działanie prospołeczne" przyznano Stowarzyszeniu Klub Kobiet po Mastektomii "Amazonka". To nagroda za udzielanie wszechstronnego wparcia i pomocy kobietom chorym na raka piersi, będącym przed i po mastektomii jak również prowadzenie działań w zakresie profilaktyki nowotworowej. - Jesteśmy bardzo szczęśliwe i zadowolone z tego wyróżnienia - mówiła w imieniu członkiń stowarzyszenia jego szefowa, Beata Krzyżewska - To dowód, że praca społeczna się opłaca.
 
W kategorii "działanie kulturalne" nagrodzono Stanisława Wosia suwalskiego artystę, fotografa i grafika, wykładowcę Akademii NIKONA w Warszawie i Warszawskiej Szkoły Fotografii, twórcę Klubu PaCamera w Suwałkach - za twórczość artystyczną, liczne wystawy krajowe i zagraniczne oraz działalność edukacyjną w dziedzinie fotografii. Warto dodać, że Stanisław Woś w 2010 r. otrzymał brązowy medal "Gloria Artis" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Z powodu choroby laureat nie mógł uczestniczyć w gali osobiście.

Włócznia za działanie oświatowe trafiła do rąk Jadwigi Orłowskiej, od lat prowadzącej niepubliczne szkoły w Suwałkach o wysokim poziomie nauczania. Przyznana statuetka jest ponadto wyrazem uznania dla jej zaangażowania w obchody Roku Marii Konopnickiej w 2010 roku.
Statuetkę za działanie sportowe odebrał w imieniu Michała Wiszniewskiego, prezesa pierwszoligowego "Ślepska Suwałki", jego ojciec Józef Wiszniewski, właściciel klubu. Drużyna została wyróżniona za postawę zawodników w rozgrywkach pierwszej ligi w siatkówce mężczyzn oraz promocję tej dziedziny sportu w Suwałkach.

Wyróżnienie specjalne natomiast powędrowało do rąk Małgorzaty Bil-Jaruzelskiej, prezes białostockiej spółki "Lumiere", która w maju 2010 roku otworzyła w Suwałkach pierwsze kino wielosalowe na 600 miejsc. W jednej z sal można oglądać filmy w systemie 3 D.

- Myślę, że dokonaliśmy trafnego wyboru, nagrodzone instytucje i osoby mają rzeczywiście istotne dokonania dla rozwoju naszego miasta  - mówi Czesław Renkiewicz.

Imprezie towarzyszyła tradycyjnie licytacja dzieł suwalskich artystów, takich jak Kazimierz Gomułka, Tadeusz Smagacz, Andrzej Strumiłło, Wiesław Osewski, Olga Wielogórska czy Halina Mackiewicz. Można było nabyć również wieczne pióro podarowane przez prezydenta miasta, srebrnego suwala z nietoperzem oraz koszulkę 19 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane podczas ósmej edycji "Włóczni"pieniądze trafią do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Suwałkach z przeznaczeniem na organizację wypoczynku letniego wychowanków tej placówki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.