PARTNER PORTALU
  • BGK

Wmurują kamień pod gazoport

  • 24kurier.pl    22 marca 2011 - 20:22

Premier Donald Tusk i minister skarbu Aleksander Grad wezmą w środę udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod terminal LNG w Świnoujściu. Minister będzie także uczestniczył w inauguracji Europejskiego Centrum Szkoleniowego LNG w Akademii Morskiej w Szczecinie.
Za budowę terminalu gazu skroplonego odpowiada czterech inwestorów: spółka Polskie LNG, Zarząd Portów Morskich Szczecin - Świnoujście, Urząd Morski w Szczecinie i spółka Gaz-System. Terminal będzie kosztować ok. 2,9 mld zł. Gazoport buduje włosko-francusko-kanadyjsko-polskie konsorcjum. Przyłączanie gazoportu do sieci przesyłowej zaplanowano na 2013 r. Rozruch mechaniczny i technologiczny terminalu powinien nastąpić rok później. 30 czerwca 2014 r. gazoport ma zostać przekazany do eksploatacji.

Początkowa zdolność przeładunkowa terminalu to 5 mld m sześc. rocznie, czyli ok. jednej trzeciej obecnego zużycia gazu w Polsce. Po wybudowaniu kolejnego zbiornika zdolność przeładunkowa świnoujskiego gazoportu wzrośnie do 7,7 mld m sześc. LNG. Inwestycje Gaz-Systemu są elementem unijnej strategii zbudowania zintegrowanego systemu przesyłowego w tej części Europy, tzw. gazowego korytarza północ-południe. Zakłada on połączenie powstającego terminalu LNG w Świnoujściu, przez południową Polskę, Czechy, Słowację, Węgry z terminalem Adria LNG w Chorwacji i ewentualnie z gazociągiem Nabucco. Projekt ten pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu w naszej części Europy.

Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG to wspólne przedsięwzięcie spółki Polskie LNG, Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Będzie pierwszym w naszej części kontynentu i jednym z najnowocześniejszych na świecie. Zajmie się kształceniem specjalistów obsługi instalacji LNG, wykorzystywanych w tym będzie m.in. wiele symulatorów najnowszej generacji wiernie odwzorowujących warunki pracy gazoportu. Na świecie funkcjonuje obecnie blisko 70 obiektów służących do odbioru LNG. Budowanych jest około 20, w planach są kolejne inwestycje. Na 19 gazoportów działających w Europie jest zaledwie kilka ośrodków kształcących specjalistów w tej branży (np. w Wielkiej Brytanii). Specjaliści w tym zakresie szkolą się obecnie głównie w Azji i Stanach Zjednoczonych.

Niezależnie od szkolenia wysokokwalifikowanych specjalistów z zakresu transportu LNG i eksploatacji terminali Akademia Morska w Szczecinie zamierza szkolić na specjalistycznych kursach zawodowych całą załogę terminalu LNG oraz pracowników instytucji wspomagających (port, holowniki, cumownicy, Urząd Morski). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • czarny, 2011-03-23 09:40:07

    Podobno gazoport ma nosić imię Lecha Kaczyńskiego. Edward Gierek (ani rodzina, współpracownicy) nie zdecydował się, by swoją wielką inwestycję - Hutę Katowice - swym imieniem nazwać. Przy porcie proponuję tablicę pamiątkową dla Gudzowatego - chciał budowy znacznie tańszego rurociągu z Niemiec do P...olski, jakieś 30 km. Ale wszystkim partiom się to nie podobało. Za tanio było? Na kampanie wyborcze prowizje by nie wystarczyły?  rozwiń
  • mieszkaniec Zachodniopomorskiego, 2011-03-23 09:07:04

    Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG weszło na indykatywną listę inwestycji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i otrzyma z naszych wojewódzkich pieniędzy sporą dotację na rozpoczęcie działalności i wyposażenie. Źle, że podczepiają się pod to Krakusy. Najważniejs...ze, że budowa gazoportu ruszyła na dobre.  rozwiń