PARTNER PORTALU
  • BGK

Wmurują kamień węgielny pod budowę ECS

  • PAP    13 maja 2011 - 17:34
Wmurują kamień węgielny pod budowę ECS

Ok. 200 osób na czele z prezydentem Bronisławem Komorowskim weźmie udział w sobotę w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Powstająca blisko Pomnika Poległych Stoczniowców placówka ma być gotowa w październiku 2013 r.

Jak powiedział Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (zobacz notowania prezydenta), udział w ceremonii potwierdzili m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Czesław Bielecki, Andrzej Celiński, Danuta Kuroń i Małgorzata Niezabitowska. Przed wmurowaniem kamienia węgielnego prezydent Komorowski w sali BHP Stoczni Gdańskiej zapozna się z prezentacją wystawy stałej ECS i makiety budynku.

Na uroczystości zabraknie Lecha Wałęsy, który przebywa obecnie we Włoszech. Legendarny przywódca Solidarności protestując przeciwko nominacji Basila Kerskiego na dyrektora ECS zrezygnował w kwietniu z udziału w radzie programowej Centrum. Motywując swą decyzję b. prezydent tłumaczył, że jego kandydatem na funkcję szefa ECS był sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Bogdan Lis. Ten ostatni zarzucał z kolei prezydentowi Gdańska, że z góry było wiadomo, że konkurs na dyrektora ECS wygra Kerski.

Czytaj też: "Solidarność" i Gdańsk razem dla ECS 

Od godziny 6.00 na 10 godzin całkowicie wyłączone z ruchu będą pobliskie ulice: Wały Piastowskie, Doki, Łagiewniki (na odcinku Wałowa - Wały Piastowskie), Jana z Kolna (odcinek Wały Piastowskie - Węzeł Kliniczna). Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa w godzinach 7.30-13.30 wokół miejsca uroczystości utworzona zostanie, poprzez wygrodzenie barierkami, strefa zamknięta. Wstęp do niej możliwy będzie wyłącznie za okazaniem zaproszenia lub specjalnego identyfikatora.

Pawlak wyjaśnił, że wszystkie te ograniczenia mają zapewnić godną oprawę uroczystości z udziałem prezydenta Komorowskiego.

Do manifestacji w sobotę w pobliżu uroczystości przymierzają się klub "Gazety Polskiej" oraz gdańskie Prawo i Sprawiedliwość. Politycy tej partii wzywają do demonstracji pod hasłem "14 maja Weź gwizdek i przyjdź!!!". W pikiecie mają wziąć udział m.in. b. minister spraw zagranicznych Anna Fotyga oraz pomorski poseł PiS Andrzej Jaworski. Ten ostatni na swojej stronie internetowej tłumaczy, że ma to być protest przeciwko powołaniu na dyrektora ECS Basila Kerskiego, który w 1986 roku zrzekł się przed niemieckim urzędnikiem polskiego obywatelstwa.

- Nie może być tak, że taka osoba staje na czele instytucji tak mocno związanej z historią naszego kraju. Sprzeciwiamy się też temu, że Bronisław Komorowski sankcjonuje swoją obecnością decyzję Pawła Adamowicza o nominacji Kerskiego - wyjaśnia poseł.

Urząd Miejski w Gdańsku nie wydał jednak zgody na manifestacje "Gazety Polskiej" oraz PiS. Urzędnicy w uzasadnieniu odmownej decyzji wskazali m.in., że proponowane miejsce demonstracji są na ulicach, gdzie dojdzie do wyłączenia lub ograniczenia ruchu.

Czytaj też: Wałęsa spotka się z dyrektorem ECS?

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: