PARTNER PORTALU
  • BGK

Wniosek o czas dla sześciolatka

  • PAP/wer    26 stycznia 2012 - 17:30
Wniosek o czas dla sześciolatka

Zgodnie z jedną z poprawek zgłoszonych do ustawy obniżającej wiek szkolny po 2014 r. rodzice sześciolatka mogliby składać wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego do siódmego roku życia dziecka.
- Mając na uwadze opinie różnych środowisk rząd przedstawił ustawę, która z jednej strony uwzględnia głosy rodziców, ale także głosy samorządów terytorialnych - powiedziała w środę w Sejmie podczas drugiego czytania projektu minister edukacji Krystyna Szumilas. Podkreśliła jednocześnie, że obniżenie obowiązkowego wieku szkolnego jest konieczne i podyktowane m.in. tym, że dzieci obecnie rozwijają się szybciej niż 20 lub 30 lat temu.

- Chcemy dać szansę polskim dzieciom - przekonywała posłów Szumilas i przypomniała, że w wielu krajach Unii Europejskiej naukę podejmują dzieci sześcioletnie, a nawet młodsze. Naukę od czwartego roku życia dzieci rozpoczynają w Irlandii Północnej i Luksemburgu, od piątego roku życia - m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii i na Węgrzech, od szóstego roku życia - m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Norwegii i we Włoszech.

Szumilas wyjaśniała też, że przesunięcie o dwa lata obowiązku szkolnego dla sześciolatków podyktowane jest z jednej strony potrzebą lepszego przygotowania szkół na ich przyjęcie, a z drugiej strony nadchodzącym po 2015 r. wyżem demograficznym najmłodszych dzieci. "Chcemy wykorzystać ten moment demograficzny" - podkreślała. Zapewniła także, że rząd m.in. poprzez program "Radosna szkoła" umożliwia dofinansowanie tych szkół, które wymagają jeszcze lepszego przygotowania dla sześciolatków.

- Wszystkie sześciolatki powinny być w szkole we wrześniu 2012 r., ale ponieważ wywołano tak wiele negatywnych emocji, to, żeby uspokoić rodziców i opinię społeczną, przesuwamy możliwość decydowania przez rodzica o pójściu dziecka do szkoły o kolejne dwa lata - oświadczyła w imieniu klubu PO posłanka Izabela Leszczyna. Zaapelowała też do samorządów, aby skorzystały ze środków finansowych, które przeznaczone są na wyposażenie szkół, i następnie zachęcały rodziców do posłania sześciolatków do szkół.

O obowiązkowym obniżeniu wieku szkolnego dla sześciolatków krytycznie wypowiadali się posłowie PiS. "Nie wierzymy, że rząd poważnie potraktuje sprawę obniżenia wieku szkolnego i dofinansuje szkoły w jakimkolwiek przedziale czasowym. Dlatego składamy poprawkę o całkowitej i bezterminowej likwidacji obowiązku szkolnego sześciolatków" - powiedział poseł PiS i b. wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski.

Poprawkę do projektu zgłosiło także PSL. Zgodnie z nią, po 2014 r. rodzice sześcioletniego dziecka mogliby składać wniosek "o odroczenie obowiązku szkolnego do siódmego roku życia dziecka". "Rodzice powinni mieć wolny wybór" - powiedział poseł PSL i b. wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski. Podkreślił zarazem, że obniżenie obowiązkowego wieku szkolnego - według PSL - jest "realnym i faktycznym wyrównywaniem szans edukacyjnych".

Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześcioletnich dzieci bez zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków kształcenia krytykowali posłowie Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski.

Projekt omawianej przez posłów nowelizacji - zgodnie z decyzją marszałek Sejmu Ewy Kopacz - jest rozpatrywany w trybie pilnym. Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko 6-letnie edukacji szkolnej, oznacza, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • maniana, 2012-01-27 11:21:23

    już widzę jak samorządy zawijają rękawy i wyposażają szkoły na przyjęcie sześciolatków.