PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewodowie kwestionują uchwały

  • PAP    22 września 2011 - 17:13
Wojewodowie kwestionują uchwały

W przypadku 364, czyli 21,64 proc. uchwał samorządów dotyczących opłat za przedszkola, wojewodowie podjęli działania nadzorcze polegające m.in. na sprawdzeniu ich zasadności i zgodności z prawem - poinformowała rzecznik MSWiA Małgorzata Woźniak.
Jak podała, ogółem wystosowane zostały 1682 uchwały w sprawie opłat.

Z danych MSWiA wynika, że wśród uchwał kwestionowanych przez wojewodów 31 zostało zaskarżonych do sądu administracyjnego. 162 uchwały zostały prawomocnie uchylone przez wojewodów. W przypadku 26 uchwał decyzje wojewodów o uchyleniu ich są jeszcze nieprawomocne. 143 uchwały są jeszcze badane, pod kątem tego czy zostaną uchylone, czy też zaskarżone zostaną do sądu administracyjnego.

Informacje w sprawie uchwał dotyczących opłat za przedszkola Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dostało od wojewodów w ubiegłym tygodniu.

Polecenie zebrania takich informacji wydał premier Donald Tusk 8 września po spotkaniach z minister edukacji i wiceminister finansów. Zapowiedział wówczas, że zobowiąże wojewodów, by ocenili każdą z samorządowych uchwał w sprawie opłat za pobyt dzieci przedszkolach oraz by sprawdzili, czy "nie ma w nich żadnej treści, która byłaby nadużyciem".

Czytaj też: Uchwała o likwidacji przedszkola nieważna

Na polecenie premiera wojewodowie mają nie tylko przeanalizować pod kątem prawa uchwały gmin dotyczące opłat i uchylić te, które okażą się niezgodne z prawem, ale także zebrać dane z wszystkich gmin dotyczące nowych opłat. Tusk zaapelował też do samorządów, by same zweryfikowały wysokość opłat - jeśli ich wysokość nie wynika z realnych kosztów pobytu dzieci w przedszkolach.

Związane jest to ze znowelizowaniem w lipcu ub.r. ustawy o systemie oświaty. Chodzi o przepisy dotyczące wymiaru bezpłatnej opieki nad dziećmi w przedszkolach oraz opłat. W nowelizacji zapisano, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie.

Wprowadzono też do ustawy zapis, że wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach.

W związku ze zmianą przepisów część samorządów znacznie podniosła opłaty za przedszkola - za czas, które dzieci tam spędzają poza pięcioma bezpłatnymi godzinami.

- Żaden zapis tej ustawy nie nakazuje samorządom podejmowania uchwał, których skutkiem jest zwiększenie opłaty za przedszkola. Dzisiaj analizowaliśmy dosłownie każdą literę tej ustawy i nie znajdujemy nic w tej ustawie, co pchać miałoby samorządy do takich decyzji - podkreślił 8 września premier po spotkaniu z minister edukacji i samorządowcami.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.