PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwa: Ilu 6-latków do szkoły, ilu do przedszkola? Samorządy mają problem z utworzeniem klas

  • PAP/AT    4 marca 2016 - 09:50
Województwa: Ilu 6-latków do szkoły, ilu do przedszkola? Samorządy mają problem z utworzeniem klas
W I klasach będzie mniej dzieci niż w latach ubiegłych (fot.fotolia)

• Samorządy prowadzą rekrutację do przedszkoli i zapisy do klas I szkół podstawowych.
• We wszystkie województwach trwają akcje zachęcające rodziców do posłania 6-latków do I klas szkół podstawowych.
• Miasta już mają wstępne dane ile dzieci pójdzie do szkoły, a ile do przedszkola
Wiosna to czas, kiedy samorządy prowadzą rekrutację do przedszkoli i zapisy do klas I szkół podstawowych. Prowadzą też akcje informacyjne wśród rodziców 6-latków by zachęcić ich do posłania dzieci nie do przedszkoli, ale do pierwszych klas szkół podstawowych.

Związane jest to ze spodziewaną zdecydowanie mniejszą liczbą niż w latach ubiegłych dzieci objętych w tym roku obowiązkiem szkolnym. W związku z mniejszą liczbą dzieci w części gmin i szkół będzie wręcz problem z utworzeniem pierwszych klas.

Uchwalona w grudniu nowelizacja ustawy o systemie oświaty zniosła obowiązek szkolny dla 6-latków i przywróciła wiek 7 lat jako wiek obowiązkowego rozpoczynania nauki w szkole. Oznacza to, że do I klas na pewno trafią te, którym w ubiegłym roku odroczono obowiązek szkolny, gdy miały sześć lat.

Czytaj też: Raport o sześciolatkach w szkołach: Ile pierwszych klas?

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w skali kraju jest to 92 tys. dzieci, czyli 21,38 proc. rocznika. Skala odroczeń jest bardzo nierównomierna. Najwięcej odroczeń - ponad 34 proc. - było w woj. małopolskim i podkarpackim; najmniej w woj. lubuskim, wielkopolskim, śląskim (odpowiednio: 14 proc., 14,6 proc., 15,4 proc.). Na 16 województw w dziewięciu wskaźnik odroczeń był niższy niż 20 proc.

Czytaj też: Czy posłać sześciolatka do szkoły? Ekspert radzi

MEN szacuje, że oprócz dzieci, którym odroczono w ubiegłym roku szkolnym obowiązek szkolny, w I klasach we wrześniu znajdą się dzieci, które rodzice poślą do nich, mimo że będą miały one wówczas 6 lat. Według resortu będzie to 10-15 proc. dzieci. W I klasach będą mogły znaleźć się też dzieci, które rozpoczęły naukę w ubiegłym roku jako 6-latki, ale decyzją rodziców zostaną one ponownie zapisane do I klasy (rodzice muszą o tym zdecydować do końca marca). MEN szacuje, że ich także będzie 10-15 proc.

Oznacza to, że w I klasach będzie mniej dzieci niż w latach ubiegłych. Dlatego zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o systemie oświaty w roku szkolnym 2016/2017 aby utworzyć klasę I w szkołach podstawowych zlokalizowanych na terenach wiejskich lub w miastach do 5 tys. mieszkańców wystarczy 7 uczniów, a w pozostałych miastach - wystarczy 11 uczniów.

Jeśli dzieci będzie mniej gmina może wskazać inną szkołę jako miejsce realizacji obowiązku szkolnego, niż ta w obwodzie, w którym mieszka dziecko. Dziecko może też trafić do klasy łączonej, w której będzie uczyć się z drugoklasistami, tyle, że będzie realizować w tym samym czasie inny program niż starsi uczniowie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.