PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwa tworzą naukowe bioregiony

  • PAP    10 maja 2011 - 15:30
Województwa tworzą naukowe bioregiony

Porozumienie w sprawie utworzenia Polskiego Konsorcjum Bioregionów podpisali w Łodzi przedstawiciele urzędów marszałkowskich pięciu województw: łódzkiego, dolnośląskiego, pomorskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.
Porozumienie zakłada m.in. wspólną promocję, przyciąganie inwestorów i współpracę przy pozyskiwaniu środków na przedsięwzięcia związane z bio- i nanotechnologią.

- Chcemy wzmacniać nasz potencjał, wymieniać się doświadczeniami, być bardziej konkurencyjnymi w Europie i na świecie. Liczymy, że współpraca regionów, uczelni i przedsiębiorstw, budowanie wspólnego potencjału i projektów pozwoli nam przyśpieszyć na tym konkurencyjnym rynku - mówił na konferencji prasowej marszałek województwa Witold Stępień.

Czytaj też: Targi ekologiczne w Koszalinie

Porozumienie zakłada m.in. wspólne inicjowanie i wspieranie projektów w zakresie biotechnologii, w tym dofinansowywanych z pieniędzy publicznych i unijnych, wzajemną promocję działań z zakresu bio- i nanotechnologii czy wzajemne wsparcie inicjatyw edukacyjnych z zakresu biotechnologii.

- Zakładamy, że będzie to wsparcie dla uczelni, silnych ośrodków naukowych. Że będzie możliwość realizowania wspólnych przedsięwzięć, łączenia się w konsorcja, po to, żeby pozyskiwać środki i z budżetu państwa, i z UE. Chcemy też dzielić się pewnymi doświadczeniami, pomysłami, propozycjami - dodał Stępień.

Jedną z pierwszych inicjatyw jest wspólne stoisko regionów na największej imprezie wystawienniczej związanej z biotechnologiami w Stanach Zjednoczonych - Bio Convention, która pod koniec czerwca odbędzie się w Waszyngtonie. Porozumienie ma też rozpocząć proces tworzenia Środkowoeuropejskiego Konsorcjum Bioregionów, w ramach którego do współpracy mają zostać zaproszone regiony z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W Łodzi trzy uczelnie - Uniwersytet Łódzki, Politechnika oraz Uniwersytet Medyczny - prowadzą kierunki związane z biotechnologią.

Do 2013 r. w łódzkim Technoparku (istniejącym od 2007 r.) powstanie kompleks biurowo-laboratoryjny Bionanopark. Wartość tej inwestycji to ponad 76 mln zł. Znajdą się w nim dwa duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.

Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, medycznej, wojskowej, chemicznej, spożywczej czy energetycznej.

Bionanopark ma być ośrodkiem wdrożeniowym do przemysłu, który będzie się uzupełniał z Europejskim Centrum Bio- i Nanotechnologii (ECBNT), które ma powstać na Politechnice Łódzkiej do 2015 roku. Jego utworzenie ma kosztować niemal 150 mln zł. Będzie to jeden z najnowocześniejszych w kraju ośrodków badawczo-rozwojowych. Badania będą skupiały się przede wszystkim wokół ochrony środowiska, energii i zdrowia. W połowie inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków unijnych.

Nanotechnologia to zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów). Nanometr jest jedną milionową milimetra. Biotechnologia to dyscyplina nauk technicznych, wykorzystująca procesy biologiczne na skalę przemysłową.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.