PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo podlaskie wspiera czytelnictwo w regionie

  • PAP    10 marca 2015 - 17:50
Województwo podlaskie wspiera czytelnictwo w regionie

Samorządom zostały też przekazane księgozbiory zlikwidowanych dziewięciu filii bibliotek pedagogicznych, które działały w tych miejscowościach/fot. pixabay.com

Dziewięć lokalnych samorządów podpisało we wtorek (10 marca) z samorządem województwa podlaskiego porozumienie dotyczące wspierania rozwoju czytelnictwa.
Umowę podpisali przedstawiciele powiatu sejneńskiego oraz gmin Wysokie Mazowieckie, Grajewo, Sokółka, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Augustów, Siemiatycze i Zambrów.

Jak mówił marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko, umowy opiewają na pomoc finansową w wysokości 45 tys. zł rocznie. Pieniądze będą wypłacane samorządom do 2020 roku. Pierwsza transza przekazana była w ubiegłym roku.

Pieniądze mają wesprzeć rozwój czytelnictwa oraz edukacji, a lokalne samorządy mogą przeznaczyć je np. na zakup nowych książek, wyposażenie bibliotek czy wprowadzenie nowych technologii. Baszko zauważył, że w tych mniejszych ośrodkach bardzo ważne jest wsparcie działania bibliotek.

W tym roku samorządom tym zostały też przekazane księgozbiory zlikwidowanych dziewięciu filii bibliotek pedagogicznych, które działały w tych miejscowościach. Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego, wyjaśnił, że jest to efekt uchwały sejmiku. Samorządy przejmując księgozbiory zobowiązały się, oprócz przejęcia księgozbioru, także do zapewnienia przynajmniej jednego etatu dla zwalnianych osób pracujących w placówkach.

Starosta sejneński Piotr Alszko powiedział, że dzięki tym pieniądzom jest możliwy zakup nowych książek do dwóch bibliotek, które działają w Sejnach. "Nowe woluminy w zbiorach sprawiają, że jest większe zainteresowanie mieszkańców z korzystania ze zbiorów bibliotek" - dodał.

W dwóch bibliotekach w Sejnach, które mają zostać połączone, jest w sumie ok. 60 tys. woluminów. Księgozbiór biblioteki pedagogicznej to ok. 25 tys. pozycji. Starosta mówił, że ten księgozbiór będzie stanowił oddzielny dział w bibliotece.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.