PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo w kampanii "Mądrzy rodzice"

  • PAP    10 listopada 2010 - 15:53
Województwo w kampanii "Mądrzy rodzice"

Województwo łódzkie włączyło się w ogólnopolską kampanię społeczną "Mądrzy rodzice", która ma zachęcać opiekunów do podnoszenia swoich umiejętności wychowawczych.




O przystąpieniu regionu do kampanii poinformował w środę w Łodzi na konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Zwrócił uwagę, że Łódzkie jest pierwszym w kraju województwem, które zaangażowało się w tę akcję.

Ogólnopolska inauguracja kampanii "Mądrzy rodzice" miała miejsce pod koniec września tego roku w Warszawie. Wtedy też przedstawiono wyniki, przeprowadzonego na potrzeby akcji, pierwszego ogólnopolskiego badania poziomu kompetencji wychowawczych rodziców.

Rodzicom zadano pytania dotyczące m.in. tego, co dziecko w określonym wieku powinno wiedzieć i potrafić. Zostały im także przedstawione sytuacje konfliktowe z udziałem dzieci. Rodzice mieli do wyboru kilka reakcji na daną sytuację. Wyniki opracowano na zasadzie klasówki - rodzice otrzymali punkty za odpowiedzi, a na koniec ocenę.

O wynikach tych badań mówił w środę w Łodzi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl, która jest współorganizatorem kampanii. Jak zaznaczył, tylko 8 proc. rodziców ma wystarczającą wiedzę i umiejętności potrzebne do wychowania dziecka. Aż 17 proc. rodziców uzyskało ocenę niedostateczną, 41 proc. mierną, a 34 proc. dostateczną. Nikt nie otrzymał oceny celującej czyli "szóstki".

Zdaniem Śpiewaka rodzice mają często wobec swoich pociech zbyt duże oczekiwania, nieadekwatne do wieku dzieci - wynika to z niedostatecznej wiedzy na temat ich rozwoju. Aby uzupełnić tę wiedzę i podnieść kompetencje wychowawcze, rodzice będą mogli wziąć udział w specjalnych szkoleniach.

Szkolenia mają prowadzić specjalni wyszkoleni tzw. liderzy - osoby mające m.in. doświadczenie w pracy grupowej z dziećmi i dorosłymi, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci. W Łódzkiem ma być wyszkolonych 40 takich osób.

Do Łodzi przyjechał też Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który przypomniał m.in., że dla rozwoju dziecka nie ma lepszego miejsca jak rodzina. Podkreślił, że choć większość rodziców stara się zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki to często nie poświęcają im wystarczająco wiele uwagi.

W kampanię "Mądrzy rodzice" w Łódzkiem włączyli się m.in.: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.