PARTNER PORTALU
  • BGK

Wolą e-dziennik zamiast zwykłego

  • PAP    21 września 2012 - 16:30
Wolą e-dziennik zamiast zwykłego

302 z ok. 3 tys. szkół w województwie śląskim korzysta z elektronicznych dzienników lekcyjnych, w tym 72 całkowicie zrezygnowały z wersji papierowej dziennika - poinformowało Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach.
"Z każdym rokiem przybywa szkół korzystających z elektronicznych dzienników lekcyjnych. Sprawa jest rozwojowa. Potrzeba jednak jeszcze czasu, żeby przyzwyczaić rodziców i uczniów do nowych rozwiązań, które pozwalają sprawdzać na bieżąco oceny i szkolną frekwencję" - powiedział wicekurator oświaty Dariusz Wilczak.

Śląskie Kuratorium Oświaty podaje, że e-dzienniki są już w 64 szkołach podstawowych, 118 gimnazjach oraz 120 szkołach ponadgimnazjalnych.

Większość z tych szkół nadal prowadzi podwójną dokumentację - e-dziennik oraz dziennik papierowy. Wśród przyczyn, dla których decydują się na podwójną pracę, wymieniają, m.in. problemy wynikające z jakości łącz internetowych, dostępności do internetu oraz obawę o bezpieczeństwo danych.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Wojkowicach z e-dziennika korzystają już trzeci rok z rzędu.

"Rodzice po zalogowaniu się na platformę internetową mają podgląd na wszystkie oceny dziecka, oprócz tego otrzymują powiadomienia na skrzynkę mailową o wprowadzeniu zmian" - powiedziała dyrektor szkoły Beata Balińska.

Dodała, że rodzice chętnie korzystają z tej możliwości.

Dyrektor wojkowickiej szkoły powiedziała, że zastanawiała się nad rezygnacją z wersji papierowej dziennika, ale na razie takiej decyzji nie podejmie. Jej zdaniem szkoła powinna być do takiej zmiany solidnie przygotowana pod względem technicznym.

"Powinniśmy dysponować takim szkolnym "centrum" , które pod kątem informatycznym zajmowałoby się obsługą e-dziennika. Obecnie w szkole zajmuje się tym jedna osoba, i jest to administrator - nauczyciel informatyki.

Ponadto każda klasa powinna być wyposażona w komputer z odpowiednim oprogramowaniem, aby nauczyciel mógł na bieżąco uzupełniać e-dziennik np. wstawiać oceny" - powiedziała.

<!-- pagebreak //-->

Dodała, że na tym etapie nie ma możliwości rezygnacji z wersji papierowej dziennika lekcyjnego.

Balińska nie jest odosobniona w swojej opinii. Dyrektor Gimnazjum nr 22 w Katowicach Marek Zdebel uważa, że e-dzienniki to dobry wynalazek i są przydatne - zwłaszcza rodzicom, ale na razie traktowane są w szkole jako dodatek do dziennika tradycyjnego, dlatego nauczyciele mają podwójne, czasami pracochłonne zadanie do wykonania.

MEN dopuścił do użytku e-dzienniki w 2010 roku rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły, placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej.

W woj. śląskim jest 3012 szkół, w których uczy się ok. 500 tys. uczniów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • podpisałem, 2012-09-24 22:37:21

    Powyżej napisano: 'Większość z tych szkół nadal prowadzi podwójną dokumentację - e-dziennik oraz dziennik papierowy.', a to nieprawda! To nie szkoły prowadzą dokumentację, a konkretni nauczyciele w ramach - ciągle rosnącego - etatowego czasu pracy pozalekcyjnej.