PARTNER PORTALU
  • BGK

Wolontariusze na koloniach zwolnieni od opłaty za KRK

  • PAP    10 października 2014 - 19:00
Wolontariusze na koloniach zwolnieni od opłaty za KRK

Sejm zwolnił z opłat za uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego osoby, które wolontariacko chcą być wychowawcami na koloniach lub kierownikami różnych form wypoczynku.
Za uchwaleniem poselskiego projektu zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Karnym głosowało 439 posłów, czterech było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Od końca maja po zmianie ustawy o oświacie kandydaci na wychowawcę lub kierownika kolonii, obozu lub innej formy wypoczynku dzieci i młodzieży muszą przedstawić organizatorowi wypoczynku informację z KRK o niekaralności. Zwolnieni z takiego obowiązku są tylko ci, którzy są jednocześnie zatrudnieni na podstawie przepisów, które zawierają warunek niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie.

Czytaj też:  Wypadek w szkole, na wycieczce czy na koloniach? To gmina zapłaci odszkodowanie

Wnioskodawcy - posłowie PO - przekonywali, że najczęściej młode osoby, które są wolontariuszami np. na obozach harcerskich powinny być zwolnione z opłat za uzyskanie zaświadczenia z KRK.

Według danych Związku Harcerstwa Polskiego takich wolontariuszy na obozach ZHP jest rocznie ok. 6,5 tys., a jak szacują wnioskodawcy projektu łącznie w skali kraju dotyczy to ok. 26 tys. osób. "Maksymalne zmniejszenie wpływów do budżetu państwa w związku z projektowaną regulacją może wynieść około 520-780 tys. zł" - ocenili wnioskodawcy w uzasadnieniu projektu.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Teraz trafi do Senatu.

Czytaj: Dzieci pojadą na wycieczki szkolne bez ubezpieczenia?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.