PARTNER PORTALU
  • BGK

Wolontariusze pomogą leśnikom w Tatrach

  • PAP    21 czerwca 2011 - 12:20
Wolontariusze pomogą leśnikom w Tatrach

Około 180 wolontariuszy podczas wakacji w Tatrach będzie edukować turystów, patrolować tatrzańskie szlaki, monitorować i zarządzać ruchem turystycznym oraz sprzątać górskie ścieżki.
„Przeszkoleni wolontariusze będą organizowali pogadanki na temat tatrzańskiej przyrody w miejscach najbardziej obleganych przez turystów. Będzie ich można spotkać m.in. nad Morskim Okiem i Smreczyńskim Stawem” – powiedział organizator akcji, Jan Krzeptowski – Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Czytaj też: Wolontariat daje możliwości

Letnia akcja wolontariuszy na terenie TPN rozpoczną się w lipcu i potrwa do końca sierpnia. Turyści będą mogli rozpoznać wolontariuszy po specjalnie oznaczonych uniformach.

Jak zapewnia Krzeptowski – Sabała, tatrzańscy wolontariusze są bardzo dobrze przygotowani do pełnienia swojej funkcji.

„Ochotnicy odbywają regularne szkolenia z wiedzy o Tatrach czy z zagrożeń panujących na szlakach turystycznych oraz zdobywają informacje dotyczące skutecznego komunikowania się z turystami. W najbliższy weekend przejdą kolejny kurs z zakresu topografii Tatr” – powiedział.

Pracownicy TPN wysoko cenią pracę wolontariuszy, zwłaszcza podczas miesięcy wakacyjnych, kiedy Tatry przeżywają najazd turystów i pracy jest najwięcej.

Letnia edycja wolontariatu dla Tatr jest organizowana od 2007 roku. W pierwszej takiej akcji wzięło udział pięć osób. Z roku na rok w akcji „wolontariat dla Tatr” bierze udział coraz więcej osób.

Wolontariuszem TPN może zostać każdy, kto ukończył 17. rok życia. Aby zostać wolontariuszem, wystarczy wypełnić i przysłać do TPN zgłoszenie, które można znaleźć na stronie internetowej Parku. TPN organizuje również zimową akcję wolontariatu.

Wolontariusz musi być przygotowany na przebywanie kilka godzin dziennie w terenie górskim, czasem w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Władze TPN zapewniają noclegi dla ochotników i ubezpieczenie. Wolontariusz otrzymuje również legitymację upoważniającą do darmowego wstępu na teren TPN.

Idea wolontariatu na rzecz tatrzańskiej przyrody jest efektem współpracy TPN z amerykańskim Parkiem Narodowym Gór Skalistych, w którym idea wolontariatu jest bardzo silnie zakorzeniona.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.