PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Młodzi ludzie uczą się samorządności

  • bad    16 lutego 2018 - 20:48
Wrocław: Młodzi ludzie uczą się samorządności
Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta byli gośćmi przewodniczącego RM Jacka Ossowskiego. Fot. wroclaw.pl

Czy to oni zostaną elitą przyszłej lokalnej samorządności - na razie nie wiadomo, ale dziś z uwagą wysłuchali między innymi, na czym polega i jaką ma wartość służebna rola Rady Miejskiej na rzecz Wrocławia i jego mieszkańców. Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta w piątek, 16 lutego byli gośćmi przewodniczącego RM Jacka Ossowskiego.
- Będziemy rozmawiali o tym, jak działa samorząd, jakie są zasady tego funkcjonowania, jakie mamy sukcesy i kłopoty, co jest ważne, a czego lepiej unikać - mówił przed spotkaniem z Młodzieżową Radą Miasta przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Uczniowie przybyli do Ratusza na zaproszenie wrocławskich radnych w ramach projektu, dotyczącego edukacji samorządowej.

Tak jak na prawdziwej sesji RM, od trzech uderzeń laską, zwiastujących początek obrad, przewodniczący Jacek Ossowski, rozpoczął „lekcję” o wrocławskm samorządzie. Wyrażając zadowolenie z obecności na sali szkolnych działaczy, zachęcił ich do konsekwentnego przygotowywania się na tego typu spotkaniach do przyszłej roli radnego.

Czytaj też: Za darmo Kolejami Dolnośląskimi w dni ze smogiem

Potem Jacek Ossowski opowiedział o zaletach polskiego samorządu, które zaczęły się ujawniać od chwili pierwszych wyborów w 1990 r. O tym, że ta forma lokalnych „rządów” wybitnie w Polsce się sprawdziła, a to, jak wspaniałym miastem stał się Wrocław na przestrzeni 28 lat, jest tego fenomenu najlepszym przykładem.

Przewodniczący RM wyjaśniał następnie, czym jest rada, jakie ma kompetencje, na jakich zasadach jest wybierana i od czego zależy jej liczebność (obecnie mamy 47 radnych reprezentujących siedem okręgów wyborczych), jakie ugrupowania i partie są w niej dziś reprezentowane, jaki ma wpływ na prezydenta i jego decyzje. Przywołał również wszystkie najważniejsze obszary życia miasta i mieszkańców, zależne od decyzji, które zapadają na Sali Sesyjnej Nowego Ratusza.

Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta usłyszeli też, jakie są obecnie największe problemy w zarządzaniu tak dużym organizmem miejskim, jak Wrocław, co jest najtrudniejsze, a konieczne do przeprowadzenia, z czego mieszkańcy są niezadowoleni, a z drugiej strony jakie działania swoich reprezentantów w Radzie aprobują.

Ponadgodzinne „obrady” Jacek Ossowski podsumował pewną wskazówką dla ewentualnych przyszłych samorządowych działaczy. Radził, by najpierw zdobyli dobre wykształcenie, następnie nabyli jak najwięcej doświadczenia w różnych sprawach dotyczących społeczności, w której żyją, i miasta, gdzie mieszkają, a potem zostali samorządowcami - żeby dobrze służyć mieszkańcom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.