PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław podaje rękę Romom

  • PAP    31 marca 2010 - 17:34

Kursy zawodowe i języka polskiego oraz wydarzenia kulturalne służące integracji Romów i Polaków - to elementy projektu "Romowie i Gadziowie na jednym podwórku", który w środę zainaugurowano we Wrocławiu.
Jak powiedziała w środę podczas konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego Beata Pierzchała, jest to pierwszy miejski projekt na rzecz społeczności romskiej finansowany ze środków unijnych. - To pierwszy projekt unijny, choć od kilku lat otrzymujemy pieniądze z MSWiA na działanie prozdrowotne dla środowiska romskiego, prowadzone są również programy pomocowe przez instytuckie miejskie - podkreśliła Pierzchała.

W projekcie "Romowie i Gadziowie na jednym podwórku" weźmie udział ok. 100 Romów. Przygotowano dla nich kursy zawodowe - kobiety będą uczyć się m.in. gotowania i krawiectwa, zaś mężczyźni przejdą szkolenia z zakresu prac remontowych, oraz kursy języka polskiego.

W ramach projektu odbędą się również warsztaty dla liderów romskich, czyli Romów, którzy pomagają w kontakcie tej społeczności z Polakami. Wezmą w nich udział cztery osoby. Z kolei na jesień zaplanowano tzw. białe dni, podczas których będą przeprowadzane badania profilaktyczne ludności romskiej i polskiej. Odbędą się one w rejonach, gdzie zamieszkuje największy odsetek ludności romskiej.

Drugim elementem przedsięwzięcia są działania mające na celu integrację środowisk polskich i romskich. W kwietniu odbędzie się Festiwal Filmowy Kultury Romskiej. W jego ramach, oprócz przeglądu filmów o tematyce romskiej, zaplanowano spotkania z twórcami, warsztaty dla dzieci polskich i romskich, koncerty zespołów inspirowanych kulturą romską.

- Festiwal ma pokazać potencję, jaka tkwi w tej kulturze oraz pomóc w walce ze stereotypami, które dla Romów są bardzo krzywdzące - powiedziała dyrektor.

Zdaniem Pierzchały trudno określić liczbę Romów we Wrocławiu. - Są dane mówiące o 300 rodzinach, są również takie, które wskazują, że w różnych okresach we Wrocławiu przebywa 2 tys. Romów - tłumaczyła.

Wiceprezes romskiego Stowarzyszenia "Romani Bacht" Tadeusz Paczkowski wskazał, że podobne projekty są bardzo potrzebne, jednak zaznaczył, że mimo ich realizacji Romowie nadal mają problem ze znalezieniem pracy. - Nauczą się budowlanki, jednak do pracy nie są przyjmowani często tylko z tego powodu, że są Romami - mówił Paczkowski.

Na realizację projektu przeznaczono ponad 1,3 mln zł. Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego realizacji podjęły się Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Fundacja Integracji Społecznej "Prom" oraz Fundacja In Posterum. Przedsięwzięcie zakończy się w czerwcu 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.