PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólny projekt świętokrzyskiego i Finlandii

  • PAP    23 lutego 2012 - 17:51
Wspólny projekt świętokrzyskiego i Finlandii

Wspólne projekty związane z edukacją oraz rozwojem przedsiębiorczości i innowacyjności będą realizowały w najbliższych latach samorządy województwa świętokrzyskiego i Regionu Centralnej Finlandii.
W czwartek w Kielcach zakończyły się obrady okrągłego stołu władz obu regionów.

Jak mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, spotkanie polityków miało na celu podsumowanie dotychczasowej - rozpoczętej w 2008 r. - współpracy regionów oraz naszkicowanie planów nowych przedsięwzięć i omówienie źródeł ich finansowania.

Jarubas podkreślił, że szczególnie ważna jest współpraca w dziedzinie edukacji.

- Finlandia jest liderem rankingów systemów edukacyjnych na świecie. Chcemy uczyć się od najlepszych, bo wyniki egzaminów kompetencyjnych, matur czy zawodowych nie są najlepsze w kraju - mówił marszałek.

Fińscy partnerzy oraz pedagodzy Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli opracują elektroniczną platformę wymiany doświadczeń, która ma stać się narzędziem do nawiązania współpracy pomiędzy szkołami i instytucjami kultury z obydwu regionów dla realizowania wspólnych przedsięwzięć.

Polscy i fińscy pedagodzy starają się też o dofinansowanie z unijnych programów edukacyjnych wspólnych projektów - jeden z nich jest związany z cyfrową kreatywnością, drugi - z rozwijaniem postaw przedsiębiorczych w środowisku szkolnictwa zawodowego.

Pod koniec marca w Kielcach eksperci z Regionu Centralnej Finlandii zaprezentują fińskie systemy edukacyjne podczas wykładów i warsztatów zorganizowanych w ramach XVII edycji ogólnopolskich targów Edukacja.

Finowie będą także ekspertami specjalizacji, w ramach których - wg założeń władz regionu - ma się rozwijać świętokrzyska gospodarka. Te dziedziny to: efektywne wykorzystywanie energii, turystyka zdrowotna i medyczna, branża okołotargowa i biznesowa oraz wzornictwo.

Politycy obu regionów chcą też ułatwić kontakty polskich i fińskich przedsiębiorców, podczas branżowych imprez wystawienniczych w Targach Kielce. Jak mówiła przewodnicząca zarządu Centralnej Finlandii Helena Pihlajasaari, w stolicy regionu - Jyvaskyla - znajduje się drugie co do wielkości centrum wystawiennicze kraju, co umożliwi współpracę w dziedzinie rozwoju gospodarczego.

Od 2008 r. Finowie wspólnie ze świętokrzyskimi partnerami zrealizowali kilka projektów, związanych m.in. z rozwojem gospodarki, energii odnawialnej i nauki.

Region Centralnej Finlandii zamieszkuje ponad 271 tys. osób. 84 proc. jego powierzchni zajmują lasy - dlatego region jest trzecim największym ośrodkiem przemysłu drzewnego w Finlandii. Posiada także przemysł metalowy i rozwija sektor związany z pozyskiwaniem energii. Jest także wiodącym ośrodkiem edukacyjnym kraju. Podstawą działania jest tu świadomość, że wszystkie sektory gospodarki potrzebują dobrze wyszkolonych i przygotowanych do zawodu pracowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • KORONA, 2012-02-23 19:10:36

    Oczywiście że wspólny lepszy ! Jak inaczej?
  • KOMBIK, 2012-02-23 18:08:52

    to jak w końcu będzie lepiej? Wspólny projekt czy osobny?