PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybrano autorkę darmowego podręcznika. Kim jest?

 • PAP/AT    18 marca 2014 - 16:43
Wybrano autorkę darmowego podręcznika. Kim jest?

- Maria Lorek, autorka podręczników dla klas I-III i zerówki, współzałożycielka fundacji "Elementarz", będzie odpowiedzialna za przygotowanie darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. "Proszę mi znaleźć lepszą autorkę na rynku" - mówi minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
ZAKTUALIZOWANA: Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zapowiedziała, że w maju w internecie będzie dostępna pierwsza część podręcznika dla pierwszych klas szkoły podstawowej, a do końca roku szkolnego - gotowy cały podręcznik.

"Podręcznik dla klasy pierwszej składać się będzie z czterech części, każda z nich przeznaczona będzie na dwa miesiące nauki" - powiedziała minister. Lorek zapowiedziała, że w każdej części będą elementy edukacji polonistycznej, społecznej, przyrodniczej i matematycznej.

Lorek ma 55 lat i jest nauczycielem dyplomowanym, absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Jest twórczynią kilkudziesięciu publikacji i podręczników dla dzieci m.in. "Elementarza pierwszej klasy", podręczników dla klas I-III szkoły podstawowej: "Ele-mele", "Czarodziejski dywan", "Słońce na stole" oraz podręcznika dla zerówki "Apli-papli".

Lorek jest współzałożycielką Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka "Elementarz", która zajmuje się m.in. opracowywaniem programów nauczania i podręczników przeznaczonych dla dzieci i dorosłych. Fundacja prowadzi 21 małych szkół,˙w tym 13 na terenie województwa śląskiego, ponad 100 małych przedszkoli oraz Ośrodek Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego.

Lorek przygotowywała także materiały edukacyjne dla polskich nauczycieli i uczniów z najmłodszych klas w ramach serwisu internetowego dla Polonii "Włącz Polskę". Jednak - jak zaznaczyła Kluzik-Rostkowska - materiały z "Włącz Polskę" nie będą wykorzystane do stworzenia darmowego podręcznika, bo punktem wyjścia do nich jest podstawa programowa dla dzieci polskich uczących się poza granicami kraju.

Choć w pracy nad darmowym podręcznikiem Lorek może korzystać ze swego własnego dorobku autorskiego, to - jak mówiła - będzie się starała "nie nawiązywać do swoich wcześniejszych myśli edukacyjnych". Będzie ona też autorką treści matematycznych w części pierwszej podręcznika, a "od części drugiej podejmie współpracę z wieloma innymi autorami".

Przygotowanie darmowego podręcznika dla uczniów, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasach szkoły podstawowej, zapowiedzieli premier Donald Tusk i minister edukacji na konferencji prasowej 10 stycznia. Na początku lutego Kluzik-Rostkowska poinformowała, że za przygotowanie podręcznika będzie odpowiedzialny Ośrodek Rozwoju Edukacji, instytucja podległa MEN.

Zapowiedziom towarzyszyły zmiany w prawie. 21 lutego Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty, która otworzyła formalną drogę do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów. Zapisano w niej, że minister edukacji może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika lub jego części. Analogiczne prawo będzie miał minister kultury, o ile podręcznik ma dotyczyć nauki w szkołach artystycznych. Nowelizacja wejdzie w życie w sobotę 22 marca.

Na podstawie nowelizacji minister edukacji będzie mogła zlecić przygotowanie podręczników także dla uczniów w klasach II i III. Nowela, mimo że MEN tego nie zapowiada, umożliwia również zlecanie podręczników dla uczniów w starszych klasach.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Minerwa, 2014-04-09 12:22:29

  Już mogliśmy się niestety przekonać o quasi zdolnościach do pisania podręczników pani Lorek, Dobrze, że w domach są jeszcze porządne podręczniki ( vide Elementarz M.Falskiego), opracowane przez specjalistów i prawdziwych pedagogów.