PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybrano autorkę darmowego podręcznika. Kim jest?

  • PAP/AT    18 marca 2014 - 16:43
Wybrano autorkę darmowego podręcznika. Kim jest?

- Maria Lorek, autorka podręczników dla klas I-III i zerówki, współzałożycielka fundacji "Elementarz", będzie odpowiedzialna za przygotowanie darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. "Proszę mi znaleźć lepszą autorkę na rynku" - mówi minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
ZAKTUALIZOWANA: Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zapowiedziała, że w maju w internecie będzie dostępna pierwsza część podręcznika dla pierwszych klas szkoły podstawowej, a do końca roku szkolnego - gotowy cały podręcznik.

"Podręcznik dla klasy pierwszej składać się będzie z czterech części, każda z nich przeznaczona będzie na dwa miesiące nauki" - powiedziała minister. Lorek zapowiedziała, że w każdej części będą elementy edukacji polonistycznej, społecznej, przyrodniczej i matematycznej.

Lorek ma 55 lat i jest nauczycielem dyplomowanym, absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Jest twórczynią kilkudziesięciu publikacji i podręczników dla dzieci m.in. "Elementarza pierwszej klasy", podręczników dla klas I-III szkoły podstawowej: "Ele-mele", "Czarodziejski dywan", "Słońce na stole" oraz podręcznika dla zerówki "Apli-papli".

Lorek jest współzałożycielką Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka "Elementarz", która zajmuje się m.in. opracowywaniem programów nauczania i podręczników przeznaczonych dla dzieci i dorosłych. Fundacja prowadzi 21 małych szkół,˙w tym 13 na terenie województwa śląskiego, ponad 100 małych przedszkoli oraz Ośrodek Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego.

Lorek przygotowywała także materiały edukacyjne dla polskich nauczycieli i uczniów z najmłodszych klas w ramach serwisu internetowego dla Polonii "Włącz Polskę". Jednak - jak zaznaczyła Kluzik-Rostkowska - materiały z "Włącz Polskę" nie będą wykorzystane do stworzenia darmowego podręcznika, bo punktem wyjścia do nich jest podstawa programowa dla dzieci polskich uczących się poza granicami kraju.

Choć w pracy nad darmowym podręcznikiem Lorek może korzystać ze swego własnego dorobku autorskiego, to - jak mówiła - będzie się starała "nie nawiązywać do swoich wcześniejszych myśli edukacyjnych". Będzie ona też autorką treści matematycznych w części pierwszej podręcznika, a "od części drugiej podejmie współpracę z wieloma innymi autorami".

Przygotowanie darmowego podręcznika dla uczniów, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasach szkoły podstawowej, zapowiedzieli premier Donald Tusk i minister edukacji na konferencji prasowej 10 stycznia. Na początku lutego Kluzik-Rostkowska poinformowała, że za przygotowanie podręcznika będzie odpowiedzialny Ośrodek Rozwoju Edukacji, instytucja podległa MEN.

Zapowiedziom towarzyszyły zmiany w prawie. 21 lutego Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty, która otworzyła formalną drogę do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów. Zapisano w niej, że minister edukacji może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika lub jego części. Analogiczne prawo będzie miał minister kultury, o ile podręcznik ma dotyczyć nauki w szkołach artystycznych. Nowelizacja wejdzie w życie w sobotę 22 marca.

Na podstawie nowelizacji minister edukacji będzie mogła zlecić przygotowanie podręczników także dla uczniów w klasach II i III. Nowela, mimo że MEN tego nie zapowiada, umożliwia również zlecanie podręczników dla uczniów w starszych klasach.KOMENTARZE (1)

  • Minerwa, 2014-04-09 12:22:29

    Już mogliśmy się niestety przekonać o quasi zdolnościach do pisania podręczników pani Lorek, Dobrze, że w domach są jeszcze porządne podręczniki ( vide Elementarz M.Falskiego), opracowane przez specjalistów i prawdziwych pedagogów.