PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydanie legitymacji służbowej dla nauczyciela. Czy szkoła musi zapłacić podatek?

  • MIW    28 grudnia 2017 - 15:59
Wydanie legitymacji służbowej dla nauczyciela. Czy szkoła musi zapłacić podatek?
Za wydanie nauczycielowi legitymacji służbowej szkoła nie musi odprowadzić podatku (fot. pixabay.com)

Wydawanie legitymacji służbowych nauczycielom jest zwolnione z podatku od towarów i usług – takie stanowisko w wydanej przez siebie interpretacji przyjął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji w tej sprawie wystąpiło pod koniec października jedno z polskich miast. Zdaniem wnioskodawcy wydawanie przez szkoły legitymacji służbowych nauczycielom zatrudnionym w tych jednostkach nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie stanowi to usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Przedstawiciele samorządu argumentowali, że szkoły w tym przypadku jedynie pośredniczą w wydawaniu legitymacji służbowych dla nauczycieli, umowę z ich wykonawcą zawiera gmina, zaś nauczyciele składają do dyrektora szkoły wniosek o wydanie dokumentu i dokonują opłaty będącej równowartością jego wykonania przez firmę zewnętrzną (kwota ta jest równa kwocie stanowiącej koszt wytworzenia legitymacji).

Czytaj: Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za rok 2017

Wnioskujący zwrócił uwagę, że legitymacja służbowa jedynie potwierdza zatrudnienie na stanowisku nauczyciela i nie stanowi nawet jego własności, gdyż podlega zwrotowi w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W konsekwencji – jak wskazano - wydanie legitymacji nie stanowi żadnego świadczenia wzajemnego, a co za tym idzie świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, której beneficjentem byłby nauczyciel. Podniesiono, że w związku z wydaniem legitymacji służbowej nauczyciel nie świadczy na rzecz szkoły (gminy - jako scentralizowanego podatnika VAT) żadnych czynności, a szkoły nie odnoszą z tego faktu żadnych korzyści. Reasumując, wydanie tego dokumentu wynika z realizacji przepisów prawa i jest czynnością wyłącznie techniczną.

Dyrektor KIS uznał taką argumentację za zasadną. W wydanej interpretacji stwierdził, że czynność polegająca na wydaniu przez szkoły legitymacji służbowych dla nauczycieli, za które pobierają one od nich opłaty jedynie w wysokości poniesionych kosztów wytworzenia takiej legitymacji nie wywołuje dla szkół skutków podatkowych na gruncie podatku od towarów i usług.

Czytaj: Gmina zapewnia posiłki w szkolnych stołówkach? VAT i tak musi zapłacić

- Nie są zatem wyczerpane przesłanki do uznania tej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT – ocenił dyrektor KIS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.