PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydanie legitymacji służbowej dla nauczyciela. Czy szkoła musi zapłacić podatek?

  • MIW    28 grudnia 2017 - 15:59
Wydanie legitymacji służbowej dla nauczyciela. Czy szkoła musi zapłacić podatek?
Za wydanie nauczycielowi legitymacji służbowej szkoła nie musi odprowadzić podatku (fot. pixabay.com)

Wydawanie legitymacji służbowych nauczycielom jest zwolnione z podatku od towarów i usług – takie stanowisko w wydanej przez siebie interpretacji przyjął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.




Z wnioskiem o wydanie interpretacji w tej sprawie wystąpiło pod koniec października jedno z polskich miast. Zdaniem wnioskodawcy wydawanie przez szkoły legitymacji służbowych nauczycielom zatrudnionym w tych jednostkach nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie stanowi to usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Przedstawiciele samorządu argumentowali, że szkoły w tym przypadku jedynie pośredniczą w wydawaniu legitymacji służbowych dla nauczycieli, umowę z ich wykonawcą zawiera gmina, zaś nauczyciele składają do dyrektora szkoły wniosek o wydanie dokumentu i dokonują opłaty będącej równowartością jego wykonania przez firmę zewnętrzną (kwota ta jest równa kwocie stanowiącej koszt wytworzenia legitymacji).

Czytaj: Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za rok 2017

Wnioskujący zwrócił uwagę, że legitymacja służbowa jedynie potwierdza zatrudnienie na stanowisku nauczyciela i nie stanowi nawet jego własności, gdyż podlega zwrotowi w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W konsekwencji – jak wskazano - wydanie legitymacji nie stanowi żadnego świadczenia wzajemnego, a co za tym idzie świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, której beneficjentem byłby nauczyciel. Podniesiono, że w związku z wydaniem legitymacji służbowej nauczyciel nie świadczy na rzecz szkoły (gminy - jako scentralizowanego podatnika VAT) żadnych czynności, a szkoły nie odnoszą z tego faktu żadnych korzyści. Reasumując, wydanie tego dokumentu wynika z realizacji przepisów prawa i jest czynnością wyłącznie techniczną.

Dyrektor KIS uznał taką argumentację za zasadną. W wydanej interpretacji stwierdził, że czynność polegająca na wydaniu przez szkoły legitymacji służbowych dla nauczycieli, za które pobierają one od nich opłaty jedynie w wysokości poniesionych kosztów wytworzenia takiej legitymacji nie wywołuje dla szkół skutków podatkowych na gruncie podatku od towarów i usług.

Czytaj: Gmina zapewnia posiłki w szkolnych stołówkach? VAT i tak musi zapłacić

- Nie są zatem wyczerpane przesłanki do uznania tej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT – ocenił dyrektor KIS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.