PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydawnictwa zyskały na darmowym podręczniku?

  • PAP/Dziennik Zachodni    28 lipca 2014 - 09:05
Wydawnictwa zyskały na darmowym podręczniku?

Kiedy rząd obiecał darmowe podręczniki dla pierwszoklasistów, wydawcy wieszczyli poważne kłopoty finansowe, a być może nawet upadek części branży.
O plajtach nie słyszeliśmy, natomiast wystarczy obdzwonić kilka księgarń, by usłyszeć, że szkolne podręczniki dla pozostałych klas w tym roku podrożały wyjątkowo mocno, twierdzi "Dziennik Zachodni".

Czytaj też: MEN: zarzuty wydawnictwa ws. podręcznika to insynuacje

"Są takie wydawnictwa, które podniosły ceny nawet o 10 proc." - mówi Lidia Birecka, właścicielka księgarni w Katowicach. Jak dodaje, za komplet podręczników do trzeciej klasy podstawówki trzeba obecnie zapłacić ok. 348 zł. Zestaw książek i ćwiczeń do pierwszej klasy gimnazjum kosztuje 413 zł. Cena sprzed roku? Ok. 350 zł. "Ceny ustalają wydawnictwa" - mówią w księgarni.

Czytaj też: Stracą pracę przez darmowy podręcznik

Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się Jarosław Matuszewski, przewodniczący sekcji wydawców edukacyjnych Polskiej Izby Książki. - "Dynamika wzrostu cen podręczników jest zbliżona do poziomu z ub. roku i wynosi średnio ok. 2,5 proc. Zmiana cen wynika przede wszystkim ze wzrostu kosztów produkcji, a nie próby odbicia sobie strat spowodowanych podręcznikowymi eksperymentami MEN", zapewnia rozmówca gazety. Przyznaje jednak, że słyszał o tym, co się obecnie dzieje na rynku. "Rozpoczął się niepohamowany wzrost cen podręczników, ale to nie wydawcy za niego odpowiadają. My nie mamy wpływu na ceny detaliczne. O nich decyduje już wyłącznie sprzedawca", przekonuje Matuszewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • K>, 2014-07-28 17:13:46

    Bajki. Wydawcy podnieśli ceny niektórych pozycji o 10-19%. Nie słychać o plajtach? Owszem - kto się chwali kiepską sytuacją - zwłaszcza przed dostawcami. Spółki z z.oz i akcyjne zrobią piekne upadłości. Najgorzej na ryformie wyjdą małe rodzinne księgarnię - bo nie mogą sobie pozwolić na upadłość - i... tak odpowiadają całym majątkiem osobistym. Pogrom to bedzie jesienią 2016 - pamiętajmy ,że od 2017 już wszystko będzie "darmowe" czyli wliczone w śmieci , wodę , prąd itp  rozwiń