PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydłużona praca starego SIO przyjęta

  • GK    2 października 2013 - 00:33
Wydłużona praca starego SIO przyjęta

Rada Ministrów przyjęła przedstawiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej, który przedłuża funkcjonowanie starego SIO o trzy lata.
Projekt nowelizacji ustawy zakłada przedłużenie funkcjonowania starego Systemu Informacji Oświatowej o 3 lata, czyli do 1 marca 2017 r. i wykorzystywanie danych gromadzonych w tym systemie do podziału części oświatowej subwencji ogólnej między jednostki samorządu terytorialnego w latach 2014-2016.

Czytaj też: System informacji oświatowej w pułapce błędów 

Przedłużenie działania starego SIO będzie wiązało się z równoległą pracą dwóch systemów, tj. starego i nowego. Pozwoli to przez najbliższe 3 lata bezpiecznie dokonywać podziału części oświatowej subwencji ogólnej na podstawie danych zgromadzonych w starym systemie.

Dodatkowe trzy lata umożliwią również wyeliminowanie błędów w danych identyfikacyjnych w nowym systemie, w tym błędów użytkowników SIO i błędów w rejestrze PESEL oraz korektę danych dziedzinowych (wszystkie dane poza informacjami z systemu PESEL) przekazywanych do bazy danych SIO.

W konsekwencji, w strukturze podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej wzrośnie odsetek środków, które będą mogły być przeznaczane na dofinansowanie innych zadań niż korekta błędów statystycznych.

Wprowadzono także mechanizm zapewniający możliwość gromadzenia w bazie danych nowego SIO niezweryfikowanych danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli, czyli danych niezgodnych z danymi w rejestrze PESEL. Umożliwi to monitorowanie efektywności procesu weryfikacji tych danych z danymi w rejestrze PESEL.

Pozyskana zostanie informacja o liczbie osób, których dane nie zostały zweryfikowane oraz powstanie możliwość określenia czasu niezbędnego do wyjaśnienia stanu faktycznego (niezgodności z rejestrem PESEL).

Możliwość jednoczesnego przekazywania do nowego SIO niezweryfikowanych danych identyfikacyjnych i danych dziedzinowych uczniów i nauczycieli - pozwoli odpowiednio wcześnie analizować dane w nim zgromadzone i posiłkować się nimi w celu prowadzenia polityki oświatowej.

W rezultacie stworzone zostaną warunki, w których bezpiecznie można wykorzystywać dane z nowego systemu na potrzeby podziału subwencji oświatowej, począwszy od 2017 r.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • maja, 2013-10-03 16:51:21

    U na s mniej oddziałów ale 1 sekretarka, która już pracuje prawie na 2 etaty. Nie wiem komu mam to zlecić? Nie ma na nic pieniędzy w budżecie a na przyjęcie nowej osoby tym bardziej. Sama też nie dam rady, chyba ,że zrezygnuję ze snu. Niestety ministerstwa to nie interesuje kto ma to robić....  rozwiń
  • Dyrektor, 2013-10-02 23:06:14

    Mam prawie 40 oddzialow z setką pedagogow (w rożnym wymiarze). Kto ma robić nowe sio ?????? Czy ministry od edukacji przewidzialy, że w duzych szkolach to kwestia dodatkowego etatu?????? Gdzie źrodlo finansowania????????