PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydział Chemii powstaje w Gdańsku

  • PAP    20 kwietnia 2011 - 17:15
Wydział Chemii powstaje w Gdańsku

W połowie 2012 r. oddana zostanie do użytku nowa siedziba Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
W środę na terenie kampusu uczelni w Oliwie odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na nowopowstającym budynku. W uroczystości wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Rektor uczelni prof. Bernard Lammek powiedział, że budowa gmachu Wydziału Chemii jest częścią projektu obejmującego także budowę Wydziału Biologii. Na oba te przedsięwzięcia gdańska uczelnia otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa w wysokości 237 mln zł.

Budowa gmachów Wydziałów Chemii i Biologii to druga, pod względem wielkości dotacji unijnej, inwestycja w kraju w zakresie szkolnictwa wyższego w latach 2007-2013, po Centrum Nowych Technologii Ochota, projekcie Uniwersytetu Warszawskiego.

- Uniwersytet Gdański stawia na nowoczesność i interdyscyplinarność, kształcimy i chcemy kształcić wysokiej klasy specjalistów i bardzo duży nacisk kładziemy i kłaść będziemy jeszcze większy - dzięki tym nowym obiektom - na innowacyjność i praktyczne stosowanie wyników naszych badań w przemyśle, biznesie i medycynie - powiedział Lammek.

- Trzecia fala nowoczesności, o której pisał premier Donald Tusk, jest w zasięgu naszej ręki bowiem jest wiele osób zaangażowanych w tak znakomite projekty jak inwestycja w Gdańsku - oceniła Kudrycka.

Przypomniała, że 1 października 2011 r. studenci będą mieli zajęcia już w nowym budynku wydziału biologii; rok później do nowej siedziby wprowadzą się także studenci i naukowcy wydziału chemii. - Oznacza to, że inwestując te 237 mln zł, a w sumie do Gdańska przekazano ponad 700 mln, możemy powiedzieć, że są to pieniądze najmądrzej zainwestowane - podkreśliła minister.

Dziekan Wydziału Chemii prof. Andrzej Wiśniewski uważa, że inwestycja pozwoli w pełni realizować zadania badawcze pracowników naukowych wydziału i stworzy warunki lokalowe dla nowej i nowoczesnej aparatury badawczej. Zapowiedział, że dzięki nowej siedzibie wydział rozszerzy badania interdyscyplinarne z innymi wydziałami uczelni.

Nowy budynek Wydziału Chemii będzie miał powierzchnię ponad 28 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się tam m.in. laboratoria naukowo-badawcze oraz wydziałowe, w których odbywać się będą zajęcia praktyczne dla studentów. Uruchomiona zostanie hala technologiczna, w której można będzie prowadzić badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu inżynierii chemicznej i środowiskowej. W ramach inwestycji planowane jest także utworzenie laboratoryjnego centrum doskonałości, przystosowanego do realizacji branżowych badań zleconych.

Wydział Chemii gdańskiej uczelni to jeden z wiodących wydziałów chemicznych w Polsce. Posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie chemii. Na wydziale studiuje obecnie ponad 800 studentów kształcących się w systemie stacjonarnym na dwóch kierunkach: chemia i ochrona środowiska. Zatrudnionych jest ponad 100 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 17 profesorów tytularnych.

Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią w północnej Polsce. Został powołany w 1970 r. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Oferuje ponad 140 specjalności na prawie 40 kierunkach w ramach 11 wydziałów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.