PARTNER PORTALU
 • BGK

Wyjątkowa szkoła w Gdańsku

 • pt    2 września 2014 - 13:14
Wyjątkowa szkoła w Gdańsku

Publiczna, rejonowa, bezpłatna, nowoczesna. Otwarta na środowisko lokalne – taka jest Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku, w której 1 września rozpoczęło naukę po raz pierwszy ponad 700 dzieci. To nowa placówka edukacyjna Gdańska, wybudowana kosztem ponad 36 milionów złotych.
- Jest to szkoła prowadzona przez organizację pozarządową. To wyjątkowe na skalę kraju. Dziękuję za zaufanie. Mam nadzieję, że szkoła prowadzone w tej formule pozwoli stworzyć wyjątkową wspólnotę ludzi aktywnych, którzy ramię w ramię działać będą na jej rzecz – powiedział prezydent Gdańska podczas ceremonii otwarcia.

 Czytaj też: Otwierają przedszkole dla dzieci z cukrzycą

– Wyjątkowy będzie tu program nauczania, wyjątkowy jest budynek wiec wyjątkowy musi być patron tej placówki, a zostanie nim Arkadiusz Rybicki, działacz solidarnościowy – ogłosił prezydent Gdańska.

Placówka prowadzona jest przez ZS im. Macieja Płażyńskiego sp. z o.o. z Pucka, w partnerstwie z Fundacją Pozytywne Inicjatywy, Polską Akcją Humanitarną oraz Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Operatora wyłoniono w drodze konkursu. Umowa została podpisana na 6 lat.

Czytaj też:  NIK o finansowaniu przedszkoli przez gminy

-  To jest szkoła, na którą będą się wzorować wszyscy w Polsce. Ta szkoła to sukces
– zaznaczał Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski.

Nowy gmach ma 12 tys. m. kw., 24 sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, aulę, węzły sanitarne i pokój nauczycielski. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w panele akustyczne tłumiące hałas. Gotowa jest już sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową. W drugim etapie budowy, który potrwa do przyszłego roku, zaplanowano basen, kompleks boisk i plac zabaw.

- Z niecierpliwością czekaliśmy, aż w szkole pojawią się dzieci. To ostatni element, którego brakowało nam do pełni szczęścia – podkreślał Sebastian Krawczyk – dyrektor Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Kokoszkach. – Mamy cudowny obiekt, wyjątkowy program nauczania z mnóstwem dodatkowych zajęć. Pora działać i udowodnić, że Pozytywna Szkoła Podstawowa jest… pozytywna!

Jednym z punktów uroczystego otwarcia było wmurowanie kapsuły czasu. W kapsule zamknięto prace plastyczne dzieci - uczestników konkursu Mój Gdańsk 2030, Encyklopedię Gdańską, listę nauczycieli i uczniów Pozytywnej Szkoły Podstawowej  w roku 2014/2015, a także list prezydenta Gdańska.

- Kapsuła zostanie otwarta w roku 2030. Zobaczymy, jak spełniły się dziecięce wizje Gdańska namalowanego 16 lat wcześniej – podkreślał Piotr Szeląg, członek zarządu Pozytywnych Inicjatyw. – To będzie na pewno bardzo ciekawe wydarzenie.

Uczniowie nowej szkoły będą mieli do swojej dyspozycji bibliotekę z czytelnią, dostępną także dla mieszkańców Kokoszek. Na terenie szkoły będzie funkcjonować stołówka. Szkoła, oprócz nowoczesnych sal i pracowni, posiada imponujące zaplecze sportowe.

Obok budynku znajduje się świetnie wyposażona sala gimnastyczna. W następnym roku do użytku oddany zostanie 25-metrowy basen z sześcioma torami do pływania. Przy szkole będą również dwa boiska: jedno piłkarskie, drugie wielofunkcyjne, przeznaczone do gry m.in. w koszykówkę, siatkówkę czy tenisa.

Oferta nauczania przewiduje m.in., dwujęzyczną klasę w każdym roczniku. Już w najmłodszych klasach (1-3) informatyki i wychowania fizycznego będą uczyć nauczyciele tych przedmiotów. Atutem szkoły ma być szczególny nacisk położony na edukację techniczno-informatyczną i globalną.

Wartością oferty są partnerzy przedsięwzięcia. ZS im. Macieja Płażyńskiego zapewni odpowiedni poziom edukacyjny i skoordynuje działania. PSSE zapewni kształcenie naukowo-techniczno-informatyczne.

Działająca w wielu regionach świata Polska Akcja Humanitarna dysponuje natomiast wykwalifikowaną kadrą trenerów edukacji globalnej. Opuszczający szkołę absolwenci mają być zgodnie z założeniami projektu kreatywni, samodzielni w myśleniu i wrażliwi społecznie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.