PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyjątkowa szkoła w Gdańsku

  • pt    2 września 2014 - 13:14
Wyjątkowa szkoła w Gdańsku

Publiczna, rejonowa, bezpłatna, nowoczesna. Otwarta na środowisko lokalne – taka jest Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku, w której 1 września rozpoczęło naukę po raz pierwszy ponad 700 dzieci. To nowa placówka edukacyjna Gdańska, wybudowana kosztem ponad 36 milionów złotych.
- Jest to szkoła prowadzona przez organizację pozarządową. To wyjątkowe na skalę kraju. Dziękuję za zaufanie. Mam nadzieję, że szkoła prowadzone w tej formule pozwoli stworzyć wyjątkową wspólnotę ludzi aktywnych, którzy ramię w ramię działać będą na jej rzecz – powiedział prezydent Gdańska podczas ceremonii otwarcia.

 Czytaj też: Otwierają przedszkole dla dzieci z cukrzycą

– Wyjątkowy będzie tu program nauczania, wyjątkowy jest budynek wiec wyjątkowy musi być patron tej placówki, a zostanie nim Arkadiusz Rybicki, działacz solidarnościowy – ogłosił prezydent Gdańska.

Placówka prowadzona jest przez ZS im. Macieja Płażyńskiego sp. z o.o. z Pucka, w partnerstwie z Fundacją Pozytywne Inicjatywy, Polską Akcją Humanitarną oraz Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Operatora wyłoniono w drodze konkursu. Umowa została podpisana na 6 lat.

Czytaj też:  NIK o finansowaniu przedszkoli przez gminy

-  To jest szkoła, na którą będą się wzorować wszyscy w Polsce. Ta szkoła to sukces
– zaznaczał Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski.

Nowy gmach ma 12 tys. m. kw., 24 sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, aulę, węzły sanitarne i pokój nauczycielski. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w panele akustyczne tłumiące hałas. Gotowa jest już sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową. W drugim etapie budowy, który potrwa do przyszłego roku, zaplanowano basen, kompleks boisk i plac zabaw.

- Z niecierpliwością czekaliśmy, aż w szkole pojawią się dzieci. To ostatni element, którego brakowało nam do pełni szczęścia – podkreślał Sebastian Krawczyk – dyrektor Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Kokoszkach. – Mamy cudowny obiekt, wyjątkowy program nauczania z mnóstwem dodatkowych zajęć. Pora działać i udowodnić, że Pozytywna Szkoła Podstawowa jest… pozytywna!

Jednym z punktów uroczystego otwarcia było wmurowanie kapsuły czasu. W kapsule zamknięto prace plastyczne dzieci - uczestników konkursu Mój Gdańsk 2030, Encyklopedię Gdańską, listę nauczycieli i uczniów Pozytywnej Szkoły Podstawowej  w roku 2014/2015, a także list prezydenta Gdańska.

- Kapsuła zostanie otwarta w roku 2030. Zobaczymy, jak spełniły się dziecięce wizje Gdańska namalowanego 16 lat wcześniej – podkreślał Piotr Szeląg, członek zarządu Pozytywnych Inicjatyw. – To będzie na pewno bardzo ciekawe wydarzenie.

Uczniowie nowej szkoły będą mieli do swojej dyspozycji bibliotekę z czytelnią, dostępną także dla mieszkańców Kokoszek. Na terenie szkoły będzie funkcjonować stołówka. Szkoła, oprócz nowoczesnych sal i pracowni, posiada imponujące zaplecze sportowe.

Obok budynku znajduje się świetnie wyposażona sala gimnastyczna. W następnym roku do użytku oddany zostanie 25-metrowy basen z sześcioma torami do pływania. Przy szkole będą również dwa boiska: jedno piłkarskie, drugie wielofunkcyjne, przeznaczone do gry m.in. w koszykówkę, siatkówkę czy tenisa.

Oferta nauczania przewiduje m.in., dwujęzyczną klasę w każdym roczniku. Już w najmłodszych klasach (1-3) informatyki i wychowania fizycznego będą uczyć nauczyciele tych przedmiotów. Atutem szkoły ma być szczególny nacisk położony na edukację techniczno-informatyczną i globalną.

Wartością oferty są partnerzy przedsięwzięcia. ZS im. Macieja Płażyńskiego zapewni odpowiedni poziom edukacyjny i skoordynuje działania. PSSE zapewni kształcenie naukowo-techniczno-informatyczne.

Działająca w wielu regionach świata Polska Akcja Humanitarna dysponuje natomiast wykwalifikowaną kadrą trenerów edukacji globalnej. Opuszczający szkołę absolwenci mają być zgodnie z założeniami projektu kreatywni, samodzielni w myśleniu i wrażliwi społecznie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.