PARTNER PORTALU
  • BGK

Wykonawca zlitował się nad biblioteką

  • PAP    2 czerwca 2010 - 17:02

Skanska dołoży do budowy Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Tylko dzięki wykonawcy będzie można zachować ciągłość prac.
Ponad 260 mln zł wyniesie koszt budowy nowego budynku Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Prace przy budowie mają zakończyć się w grudniu 2011 r., a pierwsi studenci skorzystają z nowych pomieszczeń prawdopodobnie w 2013 r.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski, w tym roku w finansowaniu prac budowlanych pomoże ich wykonawca - firma Skanska. Przeznaczy ona na ten cel 10 mln zł. - Dzięki temu zastanie zachowana ciągłość prac - tłumaczył rektor.

W 2010 r. zaplanowano wykonanie robót na łączną kwotę ponad 40 mln zł, z tego ponad 30 mln zł pochodzi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowy budynek biblioteki ma powstać do grudnia 2011 r., ale pierwsi studenci będą mogli z niego korzystać prawdopodobnie w 2013 r. Tyle czasu potrzeba na wyposażenie placówki i przeniesienie zbiorów ze starych budynków Biblioteki Uniwersyteckiej.

Nowy budynek będzie mógł pomieścić ok. 4 mln woluminów. Zostaną one rozmieszczone na regałach o łącznej długości półek wynoszącej ponad 100 kilometrów. Łączna powierzchnia wszystkich magazynów mieszczących księgozbiory to 11 tys. metrów kwadratowych. Dodatkowo na pomieszczenia z wolnym dostępem dla czytelników, czytelnie, katalogi i księgozbiory podręczne przeznaczono 3 tys. metrów kwadratowych.

Pieniądze na budowę biblioteki pochodzą z budżetu państwa i środków własnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczelnia zamierza pozyskać środki na wyposażenie nowego obiektu m.in. ze sprzedaży dotychczasowego budynku biblioteki przy ul. Szajnochy. Budynek wyceniono na 42 mln zł, a władze uczelni chciałby, aby został on kupiony przez miasto Wrocław.

Budowa nowego budynku biblioteki rozpoczęła się w 2003 r. Rok później prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryły, że podczas wyboru wykonawcy doszło do przestępstwa. Na ławie oskarżonych zasiadło kilka osób, w tym prorektor i dyrektor administracyjny uczelni oraz pracownicy kieleckiej firmy Mitex. Proces karny wciąż toczy się przed wrocławskim sądem.

Prace przy budowie biblioteki zostały przerwane w 2006 i ponownie ruszyły dwa lata później.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.