PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyniki egzaminu gimnazjalnego

  • PAP    21 czerwca 2012 - 13:41
Wyniki egzaminu gimnazjalnego

Uczniowie III klas gimnazjów, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 65 proc. punktów możliwych do otrzymania, a za zadania z matematyki – 47 proc. pkt.
Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średni wynik uzyskany przez uczniów to 61 proc. pkt., a za zadania z przedmiotów przyrodniczych – 50 proc. pkt. Informację wstępną o wynikach osiągniętych w tym roku na egzaminie gimnazjalnym przedstawiono w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak przypomniała minister edukacji Krystyna Szumilas, tegoroczni uczniowie III klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową nauczania oraz w kwietniu pisał egzamin według nowych zasad.

Nadal egzamin składa się z trzech części: egzaminu z wiedzy humanistycznej, egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej i egzaminu z języka obcego. Wyodrębnione jednak zostały zadania z języka polskiego i matematyki, po to, by można było osobno ocenić umiejętności i wiedzę z tych przedmiotów.

Po raz pierwszy też w tym roku egzamin z języka obcego składał się z dwóch poziomów: podstawowego – obowiązkowego dla wszystkich i rozszerzonego, do którego przystąpili tylko ci uczniowie, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Do egzaminu na poziomie rozszerzonym przystąpiło 85 proc. uczniów.

Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego to 63 proc. punktów możliwych do uzyskania, z języka niemieckiego – 57 proc. pkt., z rosyjskiego – 65 proc. pkt., z francuskiego – 69 proc. pkt., z hiszpańskiego – 71 proc. pkt., z włoskiego – 62 proc. pkt.

Pełniący obowiązki dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Artur Gałęski zaznaczył, że wyników tegorocznego egzaminu nie da porównać z wynikami uzyskiwanymi przez gimnazjalistów w poprzednich latach.

Przypomniał, że zmiany w egzaminie dotyczą nie tylko formuły testu, zupełnie inaczej budowane były także zadania – miały one sprawdzać umiejętności złożone, były one także sprawdzane z inny sposób – nie według klucza, tylko w sposób całościowy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • taka jedna, 2012-06-21 20:32:57

    Niestety, gimnazja to porażka. Baaardzo komuś zależy na zniszczeniu edukacji.
  • jagoda, 2012-06-21 18:14:27

    Gimnazjum. Tam nie ma nauki. Tam są problemy wychowawcze. Mało, że sam nie uważa na lekcji to przeszkadza całej klasie. Jeżeli dziecko nie jest wybitnie zdolne, to musisz zapłacić korepetycje, inaczej w przyszłości nie zda matury.