PARTNER PORTALU
 • BGK

Wyniki matur 2016: Absolwenci liceów lepsi od kolegów z techników

 • aw/pap    12 września 2016 - 10:57
Wyniki matur 2016: Absolwenci liceów lepsi od kolegów z techników
Tegoroczni absolwenci liceów (są drugim rocznikiem, który zdawał maturę w nowej formule) i techników (są pierwszym rocznikiem, który zdawał maturę nowej formule) musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów (fot.fotolia)

Maturę zdało 89 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i 76 proc. absolwentów techników - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.
Wśród absolwentów liceów egzamin z polskiego zdało 99 proc. zdających, a wśród techników - 98 proc.; egzamin z matematyki zdało w liceach 90 proc., a w technikach - 80 proc.; egzamin z języka angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) zdało w liceach 97 proc., a w technikach - 93 proc.

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca (obejmujących tylko sesję maturalną majową) wynikało, że wśród tegoroczni absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 85,2 proc., a wśród zdających w technikach maturę zdało 68,4 proc.

Tegoroczni absolwenci liceów (są drugim rocznikiem, który zdawał maturę w nowej formule) i techników (są pierwszym rocznikiem, który zdawał maturę nowej formule) musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne były na poziomie podstawowym; chętni mogli je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów (egzaminy te zdawane były tylko na jednym poziomie - rozszerzonym).

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (polski, matematyka, język obcy). W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego - wyniki z egzaminów z tych przedmiotów służą rekrutacji na studia. 

Maturę zdało 85 proc. tegorocznych absolwentów

W sumie świadectwo dojrzałości uzyskało 85 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu

Według ostatecznych danych egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98,4 proc. tegorocznych maturzystów, z matematyki - 86 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 96 proc.

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych pod koniec czerwca (obejmujących tylko sesję maturalną majową, bez dodatkowej czerwcowej) świadectwo dojrzałości uzyskało 79,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 15 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, miało prawo do poprawki w sierpniu. Maturzyści, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, będą mogli poprawiać egzaminy dopiero za rok.

W ubiegłym roku w czerwcu CKE podała, że maturę zdało 74 proc. maturzystów. Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu miało wówczas 19 proc. Ostatecznie świadectwa maturalne otrzymało w ubiegłym roku 82 proc. abiturientów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • bastet, 2016-09-16 23:37:38

  Warto jest również wybrać dobrą specjalizację. Niektóre są obecnie bardziej chodliwe, niektóre mniej. Z duchem czasu idę na wyższej szkole bankowej.
 • Ciekawy, 2016-09-12 12:53:37

  A Petru wkoncu w tym roku zdal ta mature ?
 • SS, 2016-09-12 12:35:24

  Licealiści teraz pojda na studia zeby sie przez 5 lat opierdalac, po czym i tak wyladuja w biedronce albo mcdonaldzie. Ot taki sens darmowej edukacj wyzszej. Absolwenci technikow maja juz przynajmniej zawod