PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypożyczanie przez klikanie

  • PAP    24 lutego 2011 - 16:30

Lubelska Biblioteka Wirtualna, czyli portal internetowy, na którym udostępniane będą zbiory trzech bibliotek uniwersyteckich oraz bibliotek publicznych Lublina i Zamościa powstanie do 2013 r.
Portal umożliwi dostęp do katalogów bibliotecznych i czytanie książek przez internet. 

-Będzie można za pomocą jednego wyszukiwania dotrzeć do zasobów wszystkich bibliotek włączonych do tego systemu - powiedział w czwartek z-ca dyrektora wydziału informatyki i telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin Jacek Szymona.

W Wirtualnej Bibliotece znajdą się zdigitalizowane zasoby bibliotek uniwersyteckich - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego. Ponadto będą tam zbiory Książnicy Zamojskiej oraz bibliotek publicznych w Lublinie: Miejskiej i Wojewódzkiej. Do projektu dołączy też swoje zasoby Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

Wszystkie te zbiory będą połączone w jeden wspólny system informatyczny Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej. Łącznie zdigitalizowanych ma być około czterech milionów stron. Oprócz książek i publikacji w wirtualnej bibliotece mają być udostępnione kopie cennych dokumentów dotyczących regionu i zabytków piśmienniczych.

Całkowity koszt utworzenia Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej szacowany jest na prawie 20 mln zł. 85 proc. tej kwoty ma być zrefundowane jako dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Resztę kosztów pokryją uczestnicy projektu.

Liderem projektu jest Gmina Lublin. W czwartek lubelscy radni miejscy podjęli uchwałę o finansowaniu tworzenia Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej. Łącznie w ciągu trzech lat miasto wyda na ten cel ponad 4 mln zł: jeszcze w tym roku - 412 tys. zł, w roku 2012 - 3 mln 255 tys. zł, a w roku 2013 - 431 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na budowę serwerowni, wyposażenie jej w odpowiedni sprzęt, budowę linii światłowodowych oraz digitalizację zbiorów jednostek podległych miastu.

Podjęta w czwartek uchwała radnych ma charakter intencyjny i stanowi gwarancję zaangażowania miasta w realizację wirtualnej biblioteki. Podpisanie umowy z urzędem marszałkowskim na dofinansowanie projektu z funduszy unijnych planowane jest w marcu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.