Wyprawka szkolna, koszt: 500 plus pomoże w zakupie podręczników i przyborów do szkoły

  • Newseria.pl/AT
  • 12-08-2016
  • drukuj
• 580 zł to średni wydatek, jaki rodzice planują przeznaczyć na szkolną wyprawkę w tym roku.
• Kwota ta stanowi ok. 43 proc. płacy minimalnej w Polsce.
• W ubiegłym roku deklarowane wydatki były o ponad 100 zł wyższe.
• 70 proc. rodziców zamierza ten zakup sfinansować z bieżących dochodów, a dla 36 proc. wsparciem będą wpływy z programu „Rodzina 500 plus”.
Wyprawka szkolna, koszt: 500 plus pomoże w zakupie podręczników i przyborów do szkoły
Średni wydatek, jaki rodzice planują przeznaczyć na szkolną wyprawkę to 580 zł (fot.pixabay.com)

- Według cyklicznego badania „Barometr Providenta” 19 proc. Polaków wyprawi swoje dzieci do szkoły, wynik ten nie zmienił się rok do roku – mówi Przemysław Kasza, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Niższy o 100 zł średni deklarowany wydatek wynika prawdopodobnie z tego, że osoby mniej uposażone, które w ubiegłym roku wydawały znacznie więcej na wyprawkę szkolną, w ramach programu „Rodzina 500 plus” zrealizowały swoje potrzeby i brakujące rzeczy kupiły wcześniej - dodaje.

25 proc. rodziców na wyprawkę dla jednego dziecka zamierza wydać poniżej 500 zł. W ubiegłym roku deklarowało to ok. 20 proc. respondentów. Co piąty rodzic na wyposażenie szkolne dzieci przeznaczy co najmniej 700 zł.

– Średnia 580 zł nie różnicuje grup. Właściwie możemy powiedzieć, że niezależnie od tego, ile zarabiamy i gdzie mieszkamy, wydamy mniej więcej tyle samo na wyprawkę szkolną – mówi Przemysław Kasza.

Jak podkreśla, w poprzednich edycjach badania obserwowana była zależność, że osoby najgorzej zarabiające wydawały we wrześniu na wyprawkę szkolną zdecydowanie więcej niż lepiej uposażeni rodzice.

Czytaj też: Wyprawka szkolna: Co i kiedy powinno się znaleźć w szkolnym plecaku?

– Wynikało to najprawdopodobniej z faktu, że ci lepiej zarabiający mogą uzupełniać braki w wyposażeniu dzieci na bieżąco, natomiast osoby gorzej sytuowane musiały to zrobić w ramach jednego wydatku. Odkładały po prostu ten wydatek na sam koniec – mówi Przemysław Kasza.

Badanie Providenta wskazuje, że 70 proc. rodziców sfinansuje wyprawkę z bieżących dochodów. 36 proc. rodziców przeznaczy na ten cel wpływy z programu „Rodzina 500 plus”, a po oszczędności sięgnie 32 proc.

– 6 proc. poprosi o pomoc najbliższą rodzinę. To trochę mniejszy odsetek niż w ubiegłym roku, bo w ubiegłym roku deklarowało to około 8 proc. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że tylko 1 proc. osób zamierza na wyprawkę zaciągnąć pożyczkę. To podobny odsetek co w ubiegłym roku – wyjaśnia Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

63 proc. rodziców kupujących w tym roku wyprawki musi wygospodarować środki na wyposażenie dla jednego dziecka, 31 proc. – dla dwójki pociech, a 6 proc. na troje i więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Oczywiście propaganda sukcesu! Ciekawe tylko ile wydadzą na wyprawkę rodzice tych dzieci, które korzystają z darmowych podręczników a ile przeznacza rodzice na zakup podręczników do klas 6 i 3 gimnazjum?! O tym się już zapomniało? A gdzie prawo obywateli do równości gwarantowane przez konstytucję?!... rozwiń

Rodzic, 2016-08-15 07:23:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE