PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyprawka szkolna, kryterium dochodowe : część szkół opiera się na złej ustawie

  • bad    18 sierpnia 2015 - 16:45
Wyprawka szkolna, kryterium dochodowe : część szkół opiera się na złej ustawie
Wyprawka szkolna: część szkół błędnie podaje kryterium dochodowe. Fot. pixbay

Kryterium dochodowe, które należy podać ubiegając się o dofinansowanie do zakupu podręczników dla dziecka wynosi 574 zł, a nie jak podaje część szkół 456 zł – informuje resort edukacji.
Z analizy wzorów wniosków udostępnianych na stronach internetowych szkół, dotyczących pomocy w ramach rządowego Programu „Wyprawka szkolna” wynika, że w niektórych placówkach kwota kryterium dochodowego jest podawana błędnie.

Szkoły wymagają od rodziców przedstawienia dochodu obliczonego na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Kryterium dochodowe na osobę w rodzinie, ustalone na podstawie ww. ustawy, wynosi 456 zł. To błąd.

Podstawą ustawa o świadczeniach rodzinnych

W 2015 r. należy stosować kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, wynoszące 574 zł. Zatem tylko na podstawie przepisów tej ustawy może być obliczany dochód na członka rodziny do programu „Wyprawka szkolna”.

Zgodnie ustawą o świadczeniach rodzinnych za dochody członków rodziny uważa się dochody osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy oraz zmiany w sytuacji dochodowej stanowiące utratę i uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych. Należy podkreślić, że w roku bieżącym rokiem kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy jest rok 2013.

MEN skierowało list do dyrektorów szkół i organów prowadzących, aby zwrócili szczególną uwagę na prawidłowość wniosków. Stosowanie przez szkoły innych zasad wyliczania dochodu może powodować nieprawidłowości w realizacji programu – w tym ograniczenie liczby odbiorców pomocy.

W przypadku wątpliwości w czasie realizacji programu należy kontaktować się przedstawicielami właściwych kuratoriów oświaty lub z Cezarym Zawistowskim z Departamentu Analiz i Prognoz z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • rodo, 2015-08-20 22:26:54

    to teraz w ramach wyprawki w media expert jest promo na lapki i tablety i matka mi kupiła i poleeecam :D