PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyroki ws. szkół w Kędzierzynie-Koźlu prawomocne

  • PAP    13 lutego 2013 - 08:49
Wyroki ws. szkół w Kędzierzynie-Koźlu prawomocne

Uprawomocniły się wyroki WSA ws. trzech szkół w Kędzierzynie-Koźlu. W wyniku tego podważono likwidację dwóch placówek oraz przekształcenie trzeciej. Miasto zastanawia się, co zrobić w sprawie, a rodzice i nauczyciele zapowiadają, że będą dochodzić odszkodowań.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Opolu orzekł na początku grudnia ubiegłego roku, że przy likwidacji dwóch szkół w Kędzierzynie-Koźlu oraz przy przekształceniu jednej naruszono procedury. Według sądu o zamiarze likwidacji nie powiadomiono prawidłowo rodziców uczniów. Wcześniej wojewoda opolski stwierdził nieważność uchwał rady miasta w tej sprawie. Miasto zapowiadało kasację do NSA, ale ostatecznie nie skorzystało z tej możliwości.

Czytaj też: Likwidacja szkół w Kędzierzynie bezprawna

"Jeden z wyroków dotyczących szkół w Kędzierzynie-Koźlu uprawomocnił się kilka dni temu, w przypadku dwóch kolejnych termin wniesienia skargi kasacyjnej minął o północy z poniedziałku na wtorek" - wyjaśnił sędzia Jerzy Krupiński z WSA w Opolu. "Dotychczas nie wpłynęły w tej sprawie żadne pisma" - zapewnił.

Jak przypomniał rzecznik urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Jurkowski, latem ub.r. przewodnicząca rady miasta miała prawo do wniesienia odwołania od wyroków WSA. "Na sesji 20 grudnia radni cofnęli jednak to pełnomocnictwo" - wyjaśnił Jurkowski. "Na sesji 24 stycznia radni praktycznie nie podjęli tematu szkół (...). Potem nikt nie wnioskował o zwołanie sesji nadzwyczajnej w tej sprawie i tym sposobem wyroki się po kolei uprawomocniały" - tłumaczył.

W lutym ubiegłego roku władze Kędzierzyna-Koźla zadecydowały o likwidacji dwóch szkół podstawowych - szkoły nr 13 i szkoły nr 14. Kolejna - nr 20 - została połączona ze szkołą nr 12. Uchwały intencyjne w tej sprawie radni podjęli w ostatnich dniach lutego. Na powiadomienie o zamiarze likwidacji lub połączenia szkół rodziców dzieci, które do nich uczęszczały, pozostało wtedy gminie dwa dni. Część rodziców stwierdziła, że taka informacja do nich nie dotarła.

Po uprawomocnieniu się wyroków WSA nauczyciele i rodzice uczniów z przekształconych i likwidowanych szkół mają zamiar składać wnioski o odszkodowania od gminy. Zdaniem jednego z rodziców, Krzysztofa Zachowskiego, o wnioskach "mówi się od dawna". "Minie jednak trochę czasu, zanim się zorganizujemy" - zastrzegł Zachowski.

Według niego, część rodziców chciałoby przywrócenia dawnych placówek. "Dotyczy to zwłaszcza szkół nr 13 i 20. Skoro placówki fizycznie istnieją, są w nich ci sami uczniowie i nauczyciele, to wystarczyłaby do tego decyzja administracyjna cofająca tę podjętą niezgodnie z procedurami" - zauważył.

Prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu Anna Zielińska wyjawiła, że także nauczyciele ze zlikwidowanych lub przekształconych placówek konsultują sprawę wniosków z prawnikami. "Wiemy o tym, bo pomagamy np. w umawianiu takich spotkań" - stwierdziła Zielińska. Poinformowała, że związek będzie zabiegał o spotkanie w tej sprawie z władzami miasta. "Chcielibyśmy wiedzieć, co dalej, ale też, aby wobec winnych tego zamieszania zostały wyciągnięte konsekwencje" - wyjaśniła Zielińska.

Szefowa gabinetu prezydenta i doradca ds. oświaty w kozielskim magistracie Halina Damas-Łazowska, zapytana o plany ratusza w sprawie szkół uznała, że "zmiany zaszły i trudno je będzie w tej chwili odwrócić". "Nie można w tej chwili jednoznacznie określić, jakie działania będą podejmowane. Prezydent Tomasz Wantuła polecił, żebyśmy wspólnie z prawnikami wypracowali możliwe rozwiązania. Będziemy rekomendować najlepsze i wtedy prezydent będzie podejmował decyzje" - tłumaczyła.

Opolska kurator oświaty Halina Bilik potwierdziła, że teraz "ruch jest po stronie prezydenta Kędzierzyna-Koźla i tamtejszej rady miasta". "My będziemy sprawę monitorować" - zapewniła.

W tej samej sprawie, w sierpniu ubiegłego roku, wojewoda opolski skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Kędzierzyna-Koźla Tomasza Wantułę. Chodziło o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego w kwestii nieuprawnionego wykonywania uchwał Rady Miasta o likwidacji i przekształceniu placówek oświatowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.