PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystartował bielski festiwal "Niemen - Pamięć"

  • PAP    24 marca 2011 - 20:59

Koncert Grażyny Łobaszewskiej i zespołu Ajagore zainaugurował w czwartek I Festiwal "Niemen - Pamięć" w Bielsku-Białej. Impreza potrwa do soboty, a jego największą atrakcją będzie występ włoskiej piosenkarki pop Faridy Gangi, przyjaciółki piosenkarza.
Grażyna Łobaszewska zaprezentowała w czwartek materiał z płyty "Dziwny jest...", na której zmierzyła się z twórczością Czesława Niemena. Widzowie usłyszeli największe przeboje piosenkarza, między innymi: "Dziwny jest ten świat", "Jednego serca" czy też "Wspomnienie".

Łobaszewska i zespół Ajagore z Tczewa występują wspólnie od 2008 roku. W piątek wystąpi Stanisław Soyka, również w repertuarze odwołującym się do twórczości legendarnego polskiego wokalisty i instrumentalisty.

Rocławski powiedział, że każdy z trzech festiwalowych dni zwieńczą kameralne występy po koncercie głównym, pokazy multimedialne i spotkania z osobami, których drogi zbiegły się ze szlakiem Niemena. Spotkać będzie można między innymi Faridę Gangi, Anthimosa Apostolisa i autora książki o artyście Romana Radoszewskiego.

To pierwsza edycja festiwalu niemenowskiego w Bielsku-Białej, ale jak zapewnił Jerzy Rocławski, z całą pewnością nie jedyna. Zapewnił, że ma już plany na przyszły rok. Jednym z głównych pomysłów jest prezentacja projektów przygotowywanych specjalnie z myślą o bielskiej imprezie - wybitni muzycy będą aranżować utwory Niemena. W 2012 roku wystąpić ma pianista jazzowy Leszek Możdżer.

Czesław Niemen (Czesław Juliusz Wydrzycki)urodził się w 1939 roku. Stał się legendą polskiej piosenki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów: Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 roku. W Bielsku-Białej po śmierci Czesława Niemena jego imieniem nazwane zostało - z inicjatywy Jerzego Rocławskiego, jedno z rond. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ząbek, 2011-03-24 23:07:47

    Nie men? Pamięć,mam nadzieję,nie zawodzi...Na festiwalu też nie będą zawodzić !? Śpiewać trzeba umieć.