PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa „Dawne i współczesne symbole powstań śląskich”

  • PAP    27 kwietnia 2011 - 08:56

Odznaczenia przyznawane powstańcom śląskim, broń i sztandary można oglądać na wystawie pt. „Dawne i współczesne symbole powstań śląskich” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
W latach 1919-1921 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego. Walka o wpływy narodowe poskutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi, które miały miejsce kolejno w 1919, 1920 i 1921 r. Uznawane za zwycięskie III Powstanie Śląskie przesądziło o korzystniejszym dla Polski podziale terytorialnym Śląska. 3 maja 2011 roku przypada 90. rocznica wybuchu tego zrywu.

Na wystawie, przygotowanej z tej okazji w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, zaprezentowane zostaną cenne pamiątki tamtych czasów, zarówno z okresu międzywojennego, jak i powojenne.

To przede wszystkim liczne przyznawane powstańcom i kombatantom odznaczenia – od najwyższego polskiego orderu wojskowego Virtuti Militari zasłużonego powstańca podporucznika Marcina Watoły, po nieznane odznaczenie „Za Górny Śląsk 1921” – badacze nie wiedzą, kto je ustanowił i za co dokładnie było przyznawane.

Są też powstańcze sztandary, broń – niemieckie karabiny, pistolety, a także szable i bagnety. Powstańcy śląscy nie mieli mundurów, niektóre oddziały nosiły jedynie biało – czerwone opaski, czasami „spolszczano” niemieckie mundury, odrywając niemieckie emblematy i naszywając polskie.

Na wystawie będzie jednak można obejrzeć dwie kurtki z mundurów kombatanckich, szytych według określonych przepisami wzorów na prywatne zamówienie już w okresie międzywojennym.

Ciekawostką są nieprezentowane wcześniej eksponaty związane z siłami niemieckimi, walczącymi w powstaniach – to odznaczenia i sztandar. „Wartością tej wystawy jest możliwość zobaczenia materialnych pamiątek po powstaniach śląskich, w sumie mało propagowanych. Pochodzą zarówno z czasów powstań, jak i są efektem podejmowanych później działań, aby je upamiętnić” – powiedział kurator wystawy dr Wojciech Moś.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, innych placówek muzealnych oraz prywatnych kolekcjonerów. Wystawę można oglądać do końca czerwca.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.