Wystawa „Dawne i współczesne symbole powstań śląskich”

Odznaczenia przyznawane powstańcom śląskim, broń i sztandary można oglądać na wystawie pt. „Dawne i współczesne symbole powstań śląskich” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

W latach 1919-1921 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego. Walka o wpływy narodowe poskutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi, które miały miejsce kolejno w 1919, 1920 i 1921 r. Uznawane za zwycięskie III Powstanie Śląskie przesądziło o korzystniejszym dla Polski podziale terytorialnym Śląska. 3 maja 2011 roku przypada 90. rocznica wybuchu tego zrywu.

Na wystawie, przygotowanej z tej okazji w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, zaprezentowane zostaną cenne pamiątki tamtych czasów, zarówno z okresu międzywojennego, jak i powojenne.

To przede wszystkim liczne przyznawane powstańcom i kombatantom odznaczenia – od najwyższego polskiego orderu wojskowego Virtuti Militari zasłużonego powstańca podporucznika Marcina Watoły, po nieznane odznaczenie „Za Górny Śląsk 1921” – badacze nie wiedzą, kto je ustanowił i za co dokładnie było przyznawane.

Są też powstańcze sztandary, broń – niemieckie karabiny, pistolety, a także szable i bagnety. Powstańcy śląscy nie mieli mundurów, niektóre oddziały nosiły jedynie biało – czerwone opaski, czasami „spolszczano” niemieckie mundury, odrywając niemieckie emblematy i naszywając polskie.

Na wystawie będzie jednak można obejrzeć dwie kurtki z mundurów kombatanckich, szytych według określonych przepisami wzorów na prywatne zamówienie już w okresie międzywojennym.

Ciekawostką są nieprezentowane wcześniej eksponaty związane z siłami niemieckimi, walczącymi w powstaniach – to odznaczenia i sztandar. „Wartością tej wystawy jest możliwość zobaczenia materialnych pamiątek po powstaniach śląskich, w sumie mało propagowanych. Pochodzą zarówno z czasów powstań, jak i są efektem podejmowanych później działań, aby je upamiętnić” – powiedział kurator wystawy dr Wojciech Moś.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, innych placówek muzealnych oraz prywatnych kolekcjonerów. Wystawę można oglądać do końca czerwca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE