PARTNER PORTALU
  • BGK

Wytwórnia filmów pod skrzydłami województwa

  • PAP    24 maja 2012 - 18:39
Wytwórnia filmów pod skrzydłami województwa

Samorząd województwa łódzkiego przejmie nieodpłatnie od Skarbu Państwa udziały w Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana na przełomie czerwca i lipca.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska, minister Skarbu Państwa pozytywnie rozpatrzył wniosek zarządu województwa łódzkiego w sprawie nieodpłatnego zbycia wszystkich udziałów Wytwórni Filmów Oświatowych sp. z o.o. na rzecz województwa łódzkiego.

"Obecnie przygotowywany jest i konsultowany projekt umowy, dotyczącej nieodpłatnego przeniesienia praw do wytwórni. Na przełomie czerwca i lipca planowane jest podpisanie formalnego dokumentu pomiędzy ministrem Skarbu Państwa i województwem łódzkim" - wyjaśniła Blewąska.

Umowa zakłada, że w ciągu dziesięciu miesięcy od jej podpisania zostanie opracowany przez samorząd województwa "plan rozwoju spółki w kontekście zadań własnych województwa łódzkiego".

31 maja w Łódzkim Domu Kultury dojdzie do spotkania byłych i obecnych pracowników oraz twórców związanych z WFO. "Wtedy przedstawiona zostanie obecna sytuacja wytwórni oraz plany województwa dotyczące jej rozwoju" - zapowiada rzeczniczka.

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi powstała pod koniec 1949 roku w wyniku usamodzielnienia się działającego od 1945 roku Działu Filmów Oświatowych Instytutu Filmowego. W 1994 roku zmieniła nazwę na Wytwórnię Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, a od stycznia tego roku - w wyniku komercjalizacji - została przekształcona w podległą Skarbowi Państwa spółkę z o.o. pod nazwą Wytwórnia Filmów Oświatowych.

Dorobek WFO to ok. 5 tys. filmów, głównie oświatowych i dokumentalnych (70 proc. z nich znajduje się w ofercie archiwum). Najbardziej znaczące w jej dorobku są filmy przyrodnicze, obrazy o sztuce, filmy dla dzieci i dokumenty społeczne.

W dziedzinie filmu przyrodniczego tworzyli w wytwórni m.in. Włodzimierz Puchalski, Karol Marczak, Józef Arkusz, Bolesław Bączyński, Aleksandra Jaskólska i Ryszard Wyrzykowski. Z wytwórnią współpracowało wielu młodych twórców, którzy później odnieśli sukcesy w filmie fabularnym, m.in. Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Marek Koterski, Juliusz Machulski, Piotr Szulkin i Jan Jakub Kolski.

Filmy z WFO zdobyły ponad 1200 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych; wielokrotnie nagradzane były takie dokumenty jak m.in. "Szczurołap" Andrzeja Czarneckiego, "Nienormalni" Jacka Bławuta i "Usłyszcie mój krzyk" Macieja Drygasa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.