PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyższe pensje dla nauczycieli rozpisane

  • PAP    26 marca 2012 - 06:57
Wyższe pensje dla nauczycieli rozpisane

Płace zasadnicze nauczycieli wzrosną we wrześniu tego roku, w zależności od stopnia awansu zawodowego, od 83 zł do 114 zł brutto.
Tak wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Czytaj też: Manewry z Kartą nauczyciela

Projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

W tym roku płace nauczycieli wzrosną tylko raz – od 1 września o 3,8 proc. Zapisano to w ustawie budżetowej na 2012 r. Tegoroczna podwyżka płac nauczycieli to wynik ubiegłorocznych negocjacji płacowych przedstawicieli rządu ze związkowcami.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, od 1 września 2012 r. wynagrodzenie nauczyciela stażysty wyniesie 2265 zł brutto (oznacza to wzrost o 83 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 2331 zł brutto (wzrost o 85 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 2647 zł brutto (wzrost o 97 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 3109 zł brutto (wzrost o 114 zł brutto).

Na wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki do niego. Dodatków jest kilkanaście – po zsumowaniu ich i wynagrodzenia zasadniczego wychodzi tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli określone w ustawie Karta nauczyciela.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty od 1 września 2012 r. ma wynieść 2718 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 3017 zł brutto, dla nauczyciela mianowanego – 3913 zł brutto, nauczyciela dyplomowanego – 5000 zł brutto.

Nauczycielskie związki zawodowe od lat podkreślają, że wysokość tzw. średniego wynagrodzenia jest odległa od tego, co naprawdę otrzymują nauczyciele, a o faktycznych ich zarobkach świadczy właśnie wysokość wynagrodzenia zasadniczego.

Samorządy mogą wypłacać nauczycielom wynagrodzenie zasadnicze wyższe niż wynika z rozporządzenia ministra edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Radny, 2013-04-18 10:46:46

    Już dzisiaj wynagrodzenia nauczycieli wyprzedzają nakład ich pracy i efektywność nauczania....czas powiązać wynagrodzenie z wynikami