PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzrośnie liczba bibliotek na Warmii?

  • PAP    14 czerwca 2011 - 14:31
Wzrośnie liczba bibliotek na Warmii?

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden i reżyserka Dorota Kędzierzawska zachęcali bibliotekarzy z małych miasteczek i wsi w województwie warmińsko-mazurskim do udziału w programie "Biblioteka+".
W ramach rządowego programu "Biblioteka +" wypożyczalnie ze wsi i miasteczek do 15 tys. mieszkańców mogą otrzymać pomoc w budowie nowych bibliotek czy filii lub przy remontach już istniejących obiektów. W warmińsko-mazurskim kryteria przystąpienia do programu spełniają 103 biblioteki. Ci, którzy zdecydują się na udział w projekcie, dostaną 40-proc. wsparcie finansowe z ministerstwa kultury, 30 proc. da im samorząd województwa, a pozostałą część - samorząd lokalny.

Czytaj też: Biblioteka za ponad 100 mln zł

- Chcemy przekonać wszystkich samorządowców, że biblioteka to nie jest balast dla budżetu gminy, tylko jest to fajne miejsce, centrum dostępu do wiedzy i kultury dla lokalnej społeczności - mówił Gauden i przedstawiał bibliotekarzom slajdy pokazujące, jak najbardziej zaniedbane lokalne biblioteki mogą zmienić się w nowoczesne centra kultury.

Czytaj też: Nowoczesna biblioteka w Oświęcimiu

Reżyserka Dorota Kędzierzawska przekonywała bibliotekarzy, że małe centra kultury w niewielkich miejscowościach są potrzebne, że w ludziach jest potrzeba rozmowy o kulturze wyższej. Deklarowała, że jeśli bibliotekarze wyrażą taką wolę, przyjedzie do ich bibliotek z pokazami filmów. - Sporo jeżdżę po Polsce z pokazami i wiem, że wszystko zależy od ludzi, od ich chęci, woli, ambicji - mówiła Kędzierzawska.

Uczestniczący w inauguracji programu "Biblioteka+" bibliotekarze w rozmowach przyznawali, że program jest dla nich interesujący i podkreślali, że po orlikach nadszedł czas na kulturę. Dyrektorka biblioteki w Janowcu pod Szczytnem przyznała, że ona po rządowe pieniądze na remont biblioteki już sięgnęła - w ramach innego programu - i że była to dla niej jedyna i wyjątkowa szansa na porządny remont.

W ramach programu "Biblioteka+" w ciągu 5 lat rząd rozdysponuje w sumie 150 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.