PARTNER PORTALU
  • BGK

XII Parada Schumana w Warszawie

  • PAP    7 maja 2011 - 14:08
XII Parada Schumana w Warszawie

Sprzed warszawskiego Kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu ruszyła w sobotę w południe XII Parada Schumana.
Hasłem przewodnim jest w tym roku Europejski Dzień Wolontariatu. Przemówienie na Paradzie ma wygłosić prezydent Bronisław Komorowski.

Parada Schumana jest kulminacją XVIII Polskich Spotkań Europejskich. Na trzech lawetach: Fundacji Schumana, Europejskiego Roku Wolontariatu i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej jedzie młodzież ze Szkolnych Klubów Europejskich i wolontariusze.

Z pierwszej lawety uczestników Parady pozdrawiali m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (oceń prezydent), byli lewicowi premierzy Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz oraz szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki.

Czytaj też: Wolontariat daje możliwości

W paradzie znajdował się autobus (doubledecker) Biura Informacji Parlamentu Europejskiego, który przejechał w asyście orkiestry dudziarzy, szczudlarzy i kuglarzy. Za nimi z kolei jechał bus "We are Europeans" z uczestnikami z krajów bałkańskich, także w towarzystwie szczudlarzy niosących flagi państw bałkańskich.

Barwny korowód podążał w rytmie bałkańskich melodii. Na rogu ul. Ordynackiej i Nowego Światu ustawiono scenę, z której uczestników Parady powitała prezes Fundacji Schumana Anna Radwan. Przemówienie wygłosił prezydent RP Bronisław Komorowski.

- Zbliża się ten moment, kiedy naszą pozycję (w Unii Europejskiej) zamienimy także w silny wpływ na to jaka UE będzie w przyszłości. Mamy być z czego dumni, mamy o czym marzyć w dalszym ciągu - mówił prezydent.

W ramach uroczystości przygotowano Miasteczko Europejskie ze stoiskami informacyjnymi instytucji unijnych oraz organizacji pozarządowych. Chętni mogli wziąć udział w zabawach, konkursach z nagrodami, pokazach i nauce tańców.

Robert Schuman (1886-1963), minister spraw zagranicznych Francji i twórca powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami, jest uznawany za jednego z twórców zjednoczonej Europy. Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. Dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest Dzień Europy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • monday, 2011-05-09 10:57:26

    Ciekaweco pomyśleliby Ojcowie- Założyciele UE, tj.Monnet,Adenauer,Gaspardi ,czy Schuman -do których ciagle nawiazują dzisiejsi budowniczowie eurosojuza i entuzjasci paradujący?Kościoła Św. Anny ze zrozumialych (mam nadzieję0 względów nie będę pytał jak się czuję jako miejsce startu takiego Dziwoląg...u "Kulturalno"-Etnograficznego.To jakiś nowy,świecki euro obyczaj?  rozwiń