PARTNER PORTALU
  • BGK

XV Piknik Naukowy w stolicy

  • PAP    28 maja 2011 - 15:39
XV Piknik Naukowy w stolicy

Blisko tysiąc pokazów naukowych przygotowanych przez ponad 230 instytucji polskich i zagranicznych czeka na gości XV Pikniku Naukowego, który odbywa się w Warszawie.
Naukowe eksperymenty można przeprowadzać do godziny 20. Tegorocznemu Piknikowi - podobnie jak kończącej się w sobotę konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Nauki i Muzeów - towarzyszy hasło "Wolność".

- 15 lat temu powiedzieliśmy sobie tak: musimy zrobić naprawdę dużą imprezę, bo jeśli zrobimy małą, to nikt nie przyjdzie i nikt jej nie zauważy. Zaprosiliśmy wtedy 13 instytucji, które zajęły 17 namiotów. Myśleliśmy sobie wtedy: to naprawdę była wielka impreza. Nie mieliśmy zielonego pojęcia, że może się tak rozrosnąć - powiedział jeden z pomysłodawców imprezy a dziś dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

Czytaj też: Szef "Kopernika" prezesem międzynarodowego stowarzyszenia

W jubileuszowym 15. Pikniku udział bierze ponad 230 instytucji z Polski i innych krajów świata. Swoją naukową ofertę przedstawiają oni w 237 namiotach rozstawionych na obszarze 40 tys. m kw. w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie.

Jak zapewnił Robert Firmhofer, przez 15 lat organizatorzy dokładnie badali oczekiwania zwiedzających i starali się na nie odpowiadać. - W tej chwili największe oczekiwanie dotyczy większej liczby zagranicznych instytucji. Teraz mamy ich ponad 20 - zaznaczył dyrektor CNK.

Czytaj też: Kopernik nagrodzony w Polska pięknieje

W Pikniku udział biorą m.in. przedstawiciele naukowych instytucji z Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy pojawili się popularyzatorzy nauki z Norwegii i Izraela. Gościem specjalnym wydarzenia są Włochy.

Co ciekawego mogą zobaczyć goście Pikniku Naukowego? Po raz pierwszy w Polsce można zobaczyć robot Honda Asimo. "To humanoidalny robot, nad którym prace rozpoczęto 25 lat temu, ale wciąż jest atrakcją. Potrafi chodzić mówić, tańczyć, wchodzić po schodach" - wyjaśniła Anita Celarska z Polskiego Radia.

Zdaniem Roberta Firmhofera, robot jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologii na świecie. - Być może taka będzie przyszłość: roboty będą się opiekowały osobami starszymi ludźmi, wyręczą człowieka w pewnych czynnościach - zaznaczył Firmhofer.

Na scenie Pikniku można zobaczyć efektowne pokazy naukowe. - Po raz pierwszy przyjechał do nas Tom Pringle znany jako dr Bunhead z Wielkiej Brytanii. To popularny popularyzator nauki, prezentujący pokazy pirotechniczne. Drugim gościem jest prof. Bob Friedhoffer z City University of New York, który zajmuje się fizyką, ale przedstawia ją łącząc naukę z magią i zabawą - opisała Anita Celarska.

Dyrektor CNK zwrócił również uwagę pokaz austriackiej grupy Zirkus Meer. - To jest grupa naukowców, którzy nagle zmienili zawód i stali się cyrkowcami. Sztuczki cyrkowe wykorzystują do tego, by zainteresować ludzi, a potem powiedzieć, że nie kryją się za nimi żadne czary, a fizyka. Myślę, że to naprawdę działa - zapewnił.

Goście Pikniku mogą m.in. spróbować swoich sił w pojedynku z robotem w grze logicznej, wywołać małe trzęsienie ziemi, zagrać na laserowej harfie, a także osiągnąć stan nieważkości w wodzie albo wziąć udział w warsztatach budowania robotów. W małym Juraparku poczują się niczym prawdziwi archeolodzy, a w namiocie Koła Naukowego "Faza" Politechniki Warszawskiej zobaczą ile energii mogą wytworzyć za pomocą siły własnych nóg i rąk. W stanowisku Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema przekonają się, że przez zjawisko powidoku można zobaczyć obiekty tam, gdzie wcale ich nie ma.

Piknik Naukowy w Warszawie to największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę. Jego pomysłodawcami są prof. Łukasz Turski i Krystyna Kępska-Michalska, a także Robert Firmhofer z Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy Piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta.

W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.