PARTNER PORTALU
  • BGK

Z miejscami dla maluchów w przedszkolach może być krucho

  • AW    18 lipca 2014 - 09:16
Z miejscami dla maluchów w przedszkolach może być krucho

Od września przyszłego roku czterolatki mają mieć zagwarantowane miejsca w przedszkolach. Mimo, ze miejsc może brakować w publicznych przedszkolach, gminy nie kwapią się do rozpisywania konkursów dla niepublicznych jednostek.
Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", zgodnie z rządowymi wytycznymi, samorządy, którym w 2015 r. będzie brakowało miejsc dla czterolatków w przedszkolach, powinny rozpisać specjalny konkurs ofert dla niepublicznych placówek. W zamian otrzymają one 100, a nie jak obecnie 75 proc. dotacji, przy czym nie będą mogły pobierać wyższych opłat od tych, które są ustalone w publicznych przedszkolach.

Z sondy przeprowadzonej przez DGP wynika, że tylko duże miasta noszą się z zamiarem ogłoszenia konkursu. Raczej gminy odnoszą się niechętnie do współpracy z prywatnymi podmiotami. Przekonują, że zapewnią miejsca dzieciom we własnym zakresie. Ułatwią im to przepisy, które nakazują objęcie obowiązkiem szkolnym sześciolatków, które obecnie są w szkolnych zerówkach i w przedszkolach.

Tymczasem obowiązek zapewnienia miejsc dla czterolatków może oznaczać, że w przedszkolach zabraknie miejsc dla trzylatków - alarmuje dziennik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • babcia, 2014-07-22 12:19:19

    Nie ma problemu-nie będzie miejsca dla polskiego dziecka w POlsce, to polskie dziecko POjedzie z rodzicami tam, gdzie nie będą żebrać...