PARTNER PORTALU
  • BGK

Z powodu opieszałości urzędników gminy zamkną unijne przedszkola

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 lipca 2011 - 06:43
Z powodu opieszałości urzędników gminy zamkną unijne przedszkola

Rząd, mimo przekazania dodatkowych 260 mln zł na kontynuowanie unijnych oddziałów przedszkolnych, nie zapobiegnie ich likwidacji przez gminy.
Wszystko dlatego, że nie mogą one liczyć na to, że pieniądze te trafią do nich zaraz po wakacjach. A właśnie wtedy części z nich skończą się fundusze, jakie uzyskały na ten cel trzy lata temu z Unii Europejskiej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Dodatkowe 248 mln zł z Unii na przedszkola

Pieniądze są, ale okazuje się, że na ich uzyskanie samorządy poczekają nawet rok. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje wynika, że pieniądze zostaną podzielone dopiero wtedy, gdy resort rozwoju regionalnego, który nimi dysponuje, uzyska informacje od wojewodów, czy gminy ich potrzebują. A to może potrwać nawet kilka miesięcy.

Czytaj też: Niepewny los dotowanych przedszkoli

Samorządy postawione pod ścianą grożą, że będą likwidować unijne przedszkola. Inni, nie chcąc podejmować tak drastycznych kroków, w pierwszej kolejności będą ograniczać liczbę prowadzonych zajęć.

Czytaj też: Gminy będą zamykać przedszkola

Samorządom na tworzeniu nowych placówek lub kontynuacji ich działalności najbardziej zależy w tym roku szkolnym. Po wakacjach gminy będą musiały pomieścić w przedszkolach pięciolatków i większość sześciolatków, których rodzice nie zdecydują się na wysłanie ich do szkoły.

Czytaj też: Koniec pieniędzy na przedszkola

Z braku pieniędzy nie będą tworzone miejsca dla trzylatków i czterolatków. Dlatego tak ważne jest, aby dodatkowe pieniądze trafiły do gmin jak najszybciej.

Na szybkie otrzymanie pieniędzy nie ma jednak szans. Żeby dostać środki, gmina bę

Za dotacje powstało 2,6 tys. przedszkoli, do których uczęszcza ponad 70 tys. dzieci. Odgrywają one szczególnie ważną rolę w małych miejscowościach i na wsiach. To właśnie tam ich zamknięcie będzie największym problemem – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.