Za 2 lata nowoczesny nadzór pedagogiczny

Nowoczesny system nadzoru pedagogicznego zostanie w pełni wdrożony do 2015 r. - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas. Podała, że przeszkolono już ponad 700 wizytatorów, oraz że w tym roku szkolnym nowa forma kontroli zostanie przeprowadzona w ponad 30 proc. szkół.
Za 2 lata nowoczesny nadzór pedagogiczny

Szumilas odniosła się w ten sposób do opublikowanego we wtorek raportu Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że nadzór pedagogiczny sprawowany przez kuratorów oświaty i dyrektorów szkół publicznych nie jest dostatecznie sprawny i efektywny, nie przekłada się na poprawę jakości nauczania.

Czytaj też: Niskie efekty kształcenia w szkołach

NIK podała, że w roku szkolnym 2009/2010 w jednej czwartej skontrolowanych szkół podstawowych i gimnazjów wyniki na sprawdzianach i egzaminach pogorszyły się w stosunku do roku poprzedniego, a jedna czwarta uczniów szkół zawodowych objętych kontrolą nie uzyskała uprawnień do wykonywania zawodu.

"Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczy lat 2008-2010. Pokazuje jak niestabilny był system nadzoru pedagogicznego, jak wiele zmian wprowadzano w tym okresie. To powodowało, że trudno było w sposób jednoznaczny i bardzo rzetelny ocenić szkoły" - powiedziała minister edukacji na środowej konferencji prasowej.

Przypomniała, że projekt dotyczący wprowadzenia nowego systemu nadzoru pedagogicznego jest realizowany od 2008 r., zaś wprowadzanie nowego systemu nadzoru zaczęto w 2009 r.

Czytaj też: Nie ma nadzoru nad szkołami

Dlatego - jak zauważyła Szumilas - ewaluacja (praktyczna ocena efektów kształcenia dokonywana przez osoby spoza kontrolowanej placówki) w pierwszym okresie dotyczyła niewielkiej grupy szkół.

"Dziś mamy już przeszkolonych ponad 700 wizytatorów nadzoru pedagogicznego. Dokonaliśmy, albo w tym roku szkolnym dokonamy, ewaluacji ponad 30 proc. szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Nowoczesny system nadzoru pedagogicznego zostanie wdrożony do systemu edukacji do 2015 r. Wtedy będziemy mieli przebadane nowym systemem nadzoru pedagogicznego praktycznie wszystkie szkoły" - powiedziała minister edukacji.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Też jestem za likwidacją, ale tych wszystkich oświatowych oszołomów, pierdzistołków. Nic nie robią cholera, a ciągle się czepiają nauczycieli.

jolanta1, 2012-11-17 12:00:47 odpowiedz

Może potroić liczbę wizytatorów aby każda szkoła była "dotknięta kontrolą" przynajmniej raz na trzy dni włączając w to dni wolne od nauki. To by był dopiero nadzór i murowany sukces pedagogiczny a tak bida z nędzą, wszyscy kończą ogółniaki piszą matury w formie testu usiłując trafić prawid...łową odpowiedź jak w grze w okręty, potem biuro pracy, krótsza lub dłuższa szamotanina na rynku pracy gdzie króluje niewolnictwo, w końcu emigracja. Gdzie są niegdysiejsze zawodówki, technika? Fakt, zbędne są w kraju, gdzie przemysł czas jakiś termu przestał istnieć. Całość dóbr zapewniają nam nasi strategiczni sojusznicy. Jakże oni o nas dbają nawet lepiej jak wcześniej...........ech rozwiń

pllo, 2012-11-15 18:36:58 odpowiedz

kuratoria nalezy zlikwidowac a nie zmieniac, to instytucja, ktora trwoni pieniadze publiczne i nie realizuje zadnych pozytecznych dzialan

nn, 2012-11-15 15:46:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE