PARTNER PORTALU
  • BGK

Za dużo "śmieciowego" jedzenia w szkołach

  • PAP    20 marca 2013 - 07:10
Za dużo "śmieciowego" jedzenia w szkołach

Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała po spotkaniu z klubem PSL, że popiera projekt ustawy autorstwa ludowców o wycofaniu tzw. żywności śmieciowej ze szkół. Zaznaczyła, że wspiera każdą inicjatywę, propagującą zdrowe odżywianie dzieci.
W swojej propozycji Stronnictwo definiuje, jaka może być maksymalna zawartość cukrów, tłuszczów czy szkodliwych kwasów w żywności i napojach dostępnych w sklepikach szkolnych czy automatach znajdujących się na terenie szkół.

PSL chce, by dyrektor szkoły miał prawo rozwiązać umowę z prowadzącym sklepik szkolny, gdyby ten sprzedawał w nim zakazane produkty. Dodatkowo kontrole miałyby prawo przeprowadzać służby sanitarne.

Czytaj też: Wypędzą śmieciowe jedzenie ze szkół

We wtorek wieczorem Szumilas spotkała się z klubem PSL; rozmowy dotyczyły m.in. ograniczania sprzedaży "żywności śmieciowej" w szkołach.

"Dla mnie bardzo ważne jest zdrowe odżywianie dzieci, zatem każda inicjatywa, która będzie związana z poprawą jakości żywienia w szkole, będzie przeze mnie popierana, również ta ustawa, którą proponuje PSL, dotyczącą produktów, które mogą być sprzedawane w sklepikach szkolnych" - powiedziała PAP Szumilas po spotkaniu.

Zaznaczyła, że generalnie dobrze ocenia projekt PSL, ale - dodała - "trzeba będzie jeszcze podyskutować o szczegółach".

Pytana o działania ministerstwa edukacji dotyczące zdrowego odżywiania w szkołach, Szumilas powiedziała, że MEN przygotowuje i prowadzi wspólnie z różnymi instytucjami programy, pokazujące jak przygotowywać zdrowe posiłki w szkołach i jak podpisywać umowy z prowadzącymi sklepiki szkolne tak, by sprzedawano w nich zdrową żywność.

"Już dziś bardzo wiele ma w tej sprawie do powiedzenia dyrektor szkoły" - przekonywała minister.

"Odebraliśmy słowa pani minister, popierającej nasz projekt, jako przejaw dobrej woli i zapowiedź przyszłej współpracy w tej sprawie" - powiedział szef klubu PSL Jan Bury.

Dodał, że oprócz kwestii sprzedaży żywności śmieciowej w szkołach, podczas spotkania poruszono też m.in. temat kształcenia sześciolatków oraz zmniejszania liczby szkół w związku z problemami demograficznymi kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.