PARTNER PORTALU
  • BGK

Za najlepszych maturzystów uczelnie dostaną dodatkowe pieniądze. Do podziału 82 mln zł

  • KDS    9 maja 2017 - 12:00
Za najlepszych maturzystów uczelnie dostaną dodatkowe pieniądze. Do podziału 82 mln zł
Uczelnie, które przyciągną do siebie najlepszych maturzystów, dostaną dodatkowo 82 mln zł do podziału (fot. uw.edu.pl)

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadza w życie kolejny pomysł na poprawę jakości kształcenia na uczelniach. Dla placówek, które w swoje progi przyjmą najlepszych maturzystów przeznaczy do podziału dodatkowe 82 mln zł. To efekt nowej dotacji projakościowej.
• O dodatkowe wsparcie może starać się 117 uczelni w całym kraju, które w tym roku przyjmą prawie 8600 najlepszych maturzystów. 

• Uczelnie mają o co walczyć. Jeśli maturzysta będzie prymusem z trzech przedmiotów, to dotacja będzie pomnożona razy trzy. 

• Czy pieniądze pomogą zatrzymać najzdolniejszych uczniów, którzy dziś coraz chętniej wyjeżdżają na zagraniczne uczelnie? 

- Obok dotacji dydaktycznej, liczonej z tzw. algorytmu, dodatkowo skierujemy do uczelni 82 mln zł, aby uczelnie zachęcały tych wybitnie uzdolnionych młodych ludzi do podjęcia studiów u siebie - wyjaśniała prof. Teresa Czerwińska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Z danych przekazanych przez MNiSW wynika, że w tym roku na dodatkowe wsparcie może liczyć 117 uczelni w całym kraju, które przyjęły prawie 8600 prymusów. Jednak wszystko wskazuje na to, że dotacja trafi wyłącznie do placówek znajdujących się na czele rankingów i zestawień. Największa liczba najzdolniejszych maturzystów (tych, którzy uzyskali najlepsze wyniki jednocześnie z kilku przedmiotów), studiuje na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Uniwersytecie Warszawskim.

Resort jasno wykłada, co kryje się pod określeniem "najlepszego maturzysty". - Jest to osoba, która w roku rozpoczęcia studiów licencjackich lub jednolitych magisterskich z części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotu na poziomie rozszerzonego lub dwujęzycznego otrzymała 100 proc. punktów możliwych do zdobycia (również olimpijczycy) lub znajdowała się w nie więcej niż 3 proc. osób, które przystąpiły do części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym i uzyskały co najmniej 85 proc. punktów możliwych do zdobycia - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie.

Jest o co walczyć, bowiem jeśli przyszły student śpiewająco poradzi sobie, np. z trzema przedmiotami na maturze, to uczelnia otrzyma za niego trzy razy więcej pieniędzy niż na studenta, który zdał świetnie tylko jeden przedmiot.

O najlepszych trzeba się postarać

Jednak Damian Kołtun wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, którego 60-70 proc. absolwentów decyduje się wyjechać na studia na najlepsze zagraniczne uniwersytety, między innymi MIT czy Oxfort i Cambridge, podkreśla, że uczelnie powinny dotację trzeba dobrze zagospodarować. Bowiem, jak pokazują dane OECD (raport z 2015 roku) młodzi Polacy coraz chętniej wybierają studnia za granicą. Wtedy taką ścieżkę edukacyjną wybrało ok. 48 tys. studentów.

-  Każde dodatkowe pieniądze przydadzą się w szkolnictwie, ale by przyniosły pozytywny efekt, czyli zatrzymały najzdolniejszych maturzystów na krajowych uczelniach, muszą być dobrze wydane - komentuje w rozmowie z Portalem Samorządowym. - Aczkolwiek nie sądzę, aby taka kwota w skali całego kraju wpłynęła jakoś znacząco na możliwości tych placówek - dodaje. 

Z jego obserwacji wynika, że ambitni uczniowie szkół średnich wolą starać się o miejsce na zagranicznych uczelniach, niż wybrać placówkę krajową i być w jednej grupie z osobami, które znalazły się tam niejako z przypadku. ×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.