PARTNER PORTALU
  • BGK

Za przedszkolną przepychankę płacą rodzice

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 września 2011 - 06:36
Za przedszkolną przepychankę płacą rodzice

Wysokie opłaty w przedszkolach to nie wina gmin. Kolejne rządy zmuszają samorządowców do spełniania wyśrubowanych warunków prowadzenia placówek bez zapewnienia finansowania. A konsekwencje ponoszą rodzice.
Funkcjonujący od 20 lat system wymaga gruntownej przebudowy. Pieniądze, których domagają się gminy od rodziców, mają jedynie obniżyć, a nie pokryć w 100 proc. koszty, jakie ponoszą z tytułu funkcjonowania przedszkoli – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Okupują przedszkole w Biskupcu

Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP i wójt gminy Lubicz, informuje, że niektórych gminach wydatki na oświatę przekraczają 60 proc. rocznych budżetów.

Czytaj też: Opłaty za przedszkola do Trybunału

To efekt polityki państwa. W 1991 r. przerzuciło, dając jednocześnie udział we wpływach z PIT, obowiązek finansowania przedszkoli na samorządy. Tyle że narzuciło na nie ogromną liczbę dodatkowych obowiązków.

Nakazało np. zatrudniać kadrę na podstawie Karty nauczyciela. Gwarantuje ona pedagogom sztywne płace i podwyżki, które daje rząd, ale w przedszkolach finansują je samorządy. Zabrania też przedszkolankom opiekować się dziećmi dłużej niż 25 godzin tygodniowo.

Samorządy mają także obowiązek wypłacania przedszkolom niepublicznym 75 proc. uśrednionej kwoty, którą przeznaczają na dziecko w przedszkolu publicznym. To wysoki pułap, biorąc pod uwagę, że prywatne placówki pobierają czesne od rodziców.

Samorządowcy – tu zgadzają się z nimi nauczycielskie związki – uważają, że finansowanie przedszkoli powinien wziąć na siebie budżet. Rząd konsekwentnie zrzuca z siebie ten obowiązek, który kosztowałby 3 – 4 mld zł rocznie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Minister Hall o uchylaniu uchwał w sprawie opłat za przedszkola

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Przygnębiony, 2011-09-08 17:18:43

    to bardzo smutne... niektórzy potrafią być bezlitośni...