PARTNER PORTALU
  • BGK

Za tydzień dyskusja ws. opłat przedszkolnych

  • PAP    8 maja 2013 - 15:34
Za tydzień dyskusja ws. opłat przedszkolnych

W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie 14 maja, sejmowe komisje zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącym opłat za przedszkola - poinformował w środę przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki I Młodzieży Artur Bramora (Ruch Palikota).
Posiedzenie komisji zwołano w środę na wniosek posłów PiS.

Zgodnie z projektem nowelizacji od 1 września br. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - ma wynieść nie więcej niż jeden zł. Na obniżenie opłat wnoszonych przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy mają otrzymać dotację z budżetu państwa.

Jak zaznaczył Bramora rządowy projekt rozpatrywany będzie w trybie pilnym, skierowany został do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej; na przedstawienie sprawozdania komisje mają czas do 29 maja.

Czytaj też: Spadną opłaty za przedszkola

Krystyna Łybacka (SLD) zaproponowała, żeby połączone komisje edukacji i samorządu skierowały ten projekt do prac w podkomisji sejmowej, która zajmuje się już dwoma innymi projektami dotyczącymi dofinansowania edukacji przedszkolnej.

Pierwszy z nich to projekt obywatelski, przygotowany z inicjatywy ZNP; jest on w Sejmie od października 2010 r. Drugi z projektów, autorstwa PSL, złożony został do laski marszałkowskiej w listopadzie 2011 r. Prace nad tymi projektami podkomisja sejmowa zawiesiła w kwietniu ub.roku po zapowiedziach przedstawienia projektu rządowego nowelizacji ustawy o systemie oświaty, dotyczącego przedszkoli.

Bramora przypomniał, że o tym, gdzie do dalszych prac trafi rządowy projekt zdecydują wspólnie komisje edukacji i samorządu. Jednocześnie zaznaczył, że projektowi rządowemu nadano tryb pilny, a to wyklucza rozpatrywanie go wspólnie z projektami, które już są w podkomisji, a którym takiego trybu nie nadano.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przyjętym w ubiegłym tygodniu przez rząd, od 1 września br. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie nie więcej niż jeden zł.

Obecnie, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin, gminy obciążają rodziców opłatami, których wysokość same ustalają. W Polsce są gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie, gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę.

Na obniżenie opłaty wnoszonej przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy mają otrzymać dotację. Dostaną ją na każde dziecko w edukacji przedszkolnej niezależnie od tego, ile czasu spędza ono w placówce. Dotacja na jedno dziecko (w wieku 2,5 - 6 lat) w okresie wrzesień-grudzień 2013 r. będzie wynosić 414 zł. W 2014 r. będzie to już 1242 zł na jedno dziecko (kwota roczna). Na ten cel w budżecie państwa zaplanowano na okres wrzesień - grudzień 2013 r. środki w wysokości 504 mln zł; w 2014 r. na ten cel przeznaczonych będzie 1,6 mld zł.

Projekt nowelizacji przewiduje także, że od 1 września 2015 r. przedszkola niepubliczne będą mogły otrzymać dotację z budżetu gminy w wysokości 100 proc. kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym. Takie placówki będą musiały jednak dobrowolnie podporządkować się zasadom ustalonym przez gminy dla przedszkoli publicznych. Chodzi m.in. o wysokość opłat - "maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę" i takie same zasady rekrutacji.

W projekcie zapisano również, że od 1 września 2015 r. wszystkie dzieci czteroletnie, a od 1 września 2017 r. dzieci trzyletnie - będą miały prawo do edukacji przedszkolnej. W praktyce oznacza to, że samorządy będą musiały zapewnić miejsca dla tych dzieci, jeśli ich rodzice będą zainteresowani posłaniem ich do przedszkola.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.