PARTNER PORTALU
  • BGK

Za tydzień dyskusja ws. opłat przedszkolnych

  • PAP    8 maja 2013 - 15:34
Za tydzień dyskusja ws. opłat przedszkolnych

W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie 14 maja, sejmowe komisje zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącym opłat za przedszkola - poinformował w środę przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki I Młodzieży Artur Bramora (Ruch Palikota).
Posiedzenie komisji zwołano w środę na wniosek posłów PiS.

Zgodnie z projektem nowelizacji od 1 września br. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - ma wynieść nie więcej niż jeden zł. Na obniżenie opłat wnoszonych przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy mają otrzymać dotację z budżetu państwa.

Jak zaznaczył Bramora rządowy projekt rozpatrywany będzie w trybie pilnym, skierowany został do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej; na przedstawienie sprawozdania komisje mają czas do 29 maja.

Czytaj też: Spadną opłaty za przedszkola

Krystyna Łybacka (SLD) zaproponowała, żeby połączone komisje edukacji i samorządu skierowały ten projekt do prac w podkomisji sejmowej, która zajmuje się już dwoma innymi projektami dotyczącymi dofinansowania edukacji przedszkolnej.

Pierwszy z nich to projekt obywatelski, przygotowany z inicjatywy ZNP; jest on w Sejmie od października 2010 r. Drugi z projektów, autorstwa PSL, złożony został do laski marszałkowskiej w listopadzie 2011 r. Prace nad tymi projektami podkomisja sejmowa zawiesiła w kwietniu ub.roku po zapowiedziach przedstawienia projektu rządowego nowelizacji ustawy o systemie oświaty, dotyczącego przedszkoli.

Bramora przypomniał, że o tym, gdzie do dalszych prac trafi rządowy projekt zdecydują wspólnie komisje edukacji i samorządu. Jednocześnie zaznaczył, że projektowi rządowemu nadano tryb pilny, a to wyklucza rozpatrywanie go wspólnie z projektami, które już są w podkomisji, a którym takiego trybu nie nadano.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przyjętym w ubiegłym tygodniu przez rząd, od 1 września br. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie nie więcej niż jeden zł.

Obecnie, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin, gminy obciążają rodziców opłatami, których wysokość same ustalają. W Polsce są gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie, gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę.

Na obniżenie opłaty wnoszonej przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy mają otrzymać dotację. Dostaną ją na każde dziecko w edukacji przedszkolnej niezależnie od tego, ile czasu spędza ono w placówce. Dotacja na jedno dziecko (w wieku 2,5 - 6 lat) w okresie wrzesień-grudzień 2013 r. będzie wynosić 414 zł. W 2014 r. będzie to już 1242 zł na jedno dziecko (kwota roczna). Na ten cel w budżecie państwa zaplanowano na okres wrzesień - grudzień 2013 r. środki w wysokości 504 mln zł; w 2014 r. na ten cel przeznaczonych będzie 1,6 mld zł.

Projekt nowelizacji przewiduje także, że od 1 września 2015 r. przedszkola niepubliczne będą mogły otrzymać dotację z budżetu gminy w wysokości 100 proc. kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym. Takie placówki będą musiały jednak dobrowolnie podporządkować się zasadom ustalonym przez gminy dla przedszkoli publicznych. Chodzi m.in. o wysokość opłat - "maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę" i takie same zasady rekrutacji.

W projekcie zapisano również, że od 1 września 2015 r. wszystkie dzieci czteroletnie, a od 1 września 2017 r. dzieci trzyletnie - będą miały prawo do edukacji przedszkolnej. W praktyce oznacza to, że samorządy będą musiały zapewnić miejsca dla tych dzieci, jeśli ich rodzice będą zainteresowani posłaniem ich do przedszkola.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.