PARTNER PORTALU
  • BGK

Za unijne pieniądze muzeum ma 17 zabytków więcej

  • PAP    27 czerwca 2011 - 13:11
Za unijne pieniądze muzeum ma 17 zabytków więcej

O 17 obiektów architektury drewnianej i kamiennej wzbogaciło się Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli dzięki dofinansowaniu z UE.
Środki dzielono za pośrednictwem regionalnego programu operacyjnego. Cała inwestycja kosztowała prawie 5,5 mln zł, a dofinansowanie wyniosło ponad 3,1 mln zł.

Do projektu ok. 1,2 mln zł dołożyło miasto Zielona Góra, podobna kwota to wkład własny urzędu marszałkowskiego, który jest organizatorem muzeum.

Inwestycja polegała na przetransportowaniu do skansenu i zrekonstruowaniu 17 obiektów architektury drewnianej i kamiennej oraz uzupełnieniu przestrzeni o małą architekturę.

Największym przedsięwzięciem projektu była rekonstrukcja zagrody kamiennej. Zagrodę skompletowano z dwóch budynków z miejscowości Długie, do których „dołączono” oborę z Chotkowa oraz stodołę z Siecieborzyc.

W realizacji rozplanowania zagrody dość wiernie odtworzono sytuowanie budynków względem siebie. Wszystkie budynki są tu kopiami, ale dokładnie oddają charakter oryginałów.

„Możliwe to było poprzez wykorzystanie autentycznego materiału do budowy ścian z innych budowli zbliżonych formą i technologią budowy do stawianych w muzeum. Zresztą właśnie pozyskanie odpowiedniego budulca było jednym z najtrudniejszych działań przy realizacji projektu” – wyjaśnił kustosz muzeum, Mieczysław Soppa.

Uzupełnieniem zagrody są dwa obiekty tzw. „małej architektury”: kapliczka słupowa z figurą „Pieta” oraz brama wjazdowa z kamiennymi słupami oraz kutymi wierzejami. Docelowo w części skansenu poświęconej budowlom kamiennym planowane jest ustawienie niewielkiego spichlerzyka oraz wolnostojącej piwnicy.

Skansen w Ochli istnieje od 1976 roku. Ekspozycje stałe znajdują się na obszarze 13 ha w środowisku zbliżonym do naturalnego – w ramach działu budownictwa ludowego chronione są i prezentowane różne typy zabytkowej architektury ludowej czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo-lubuskiego oraz historycznej Bukowiny.

W skansenie znajduje się 55 obiektów architektury drewnianej i kamiennej oraz mała architektura.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.