PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrzańskie CKPiU bedzie kształcić technik urządzeń i systemów OZE

  • PAP    21 października 2015 - 19:43

Specjalistów ds. energii odnawialnej będą kształcić w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu, otwarto pracownię OZE wyposażoną m.in. w moduł fotowoltaiczny i turbinę wiatrową. To jedna z najnowocześniejszych takich pracowni w kraju.
Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego Ryszard Gruca powiedział, że technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest w Polsce jednym z najnowszych kierunków kształcenia.

"Decyzję o uruchomieniu tego kierunku, który ruszył w ubiegłym roku, podjęliśmy wspólnie z zabrzańskim Centrum Edukacji. Uczniowie zgodnie z programem rozpoczęli naukę od prostych zadań montażowych podczas zajęć praktycznych organizowanych w naszym centrum. W drugiej klasie to się zmieni, już od poniedziałku będą mieli do dyspozycji jedną z najnowszych pracowni OZE" - powiedział Gruca.

Pracownia została wyposażona w nowoczesne stanowiska dydaktyczne umożliwiające uczniom zapoznanie się z najważniejszymi instalacjami do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wśród nich znalazły się m.in. kolektor słoneczny, moduł fotowoltaiczny, pompa ciepła, kocioł opalany biomasą i turbina wiatrowa.

"W ten sposób nauczyciele i uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego zyskali dostęp do najlepszych narzędzi do nauki zawodu technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Zabrzu.

Absolwenci tego kierunku kształcenia będą przygotowani do organizowania i wykonywania prac związanych z montażem i obsługą systemów energetyki odnawialnej. "Rynek OZE jest na tyle dobrze rozwijającą się i perspektywiczną branżą, że po zakończeniu kształcenia absolwenci znajdą pracę" - powiedział Gruca.

Nowa pracownia OZE, jak dodał, pozwoli ubiegać się Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego o akredytację Urzędu Dozoru Technicznego na kształcenie osób dorosłych m.in. w zawodzie monterów urządzeń fotowoltaicznych.

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu jest publiczną placówką oświatową, prowadzącą szkolenia, zajęcia edukacyjne i praktyki zawodowe dla uczniów i słuchaczy zabrzańskich szkół, a także bezpłatne kształcenie osób dorosłych. W centrum obecnie uczy się ponad tysiąc osób, z czego ponad 40 uczniów w dwóch klasach technikum, które prowadzi kształcenie w kierunku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W nowoczesne stanowiska dydaktyczne wyposażyła pracownię firma Fortum Power and Heat Polska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.