PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytki oczkiem w głowie mieszkańców

  • PAP    15 lipca 2010 - 16:12
Zabytki oczkiem w głowie mieszkańców

Włączanie mieszkańców do opieki nad zabytkami - to podstawowe założenie programu opieki nad zabytkami Warszawy do 2014 r., który w czwartek przyjęła Rada Warszawy
Wśród działań zaplanowano m.in. przygotowanie ekspozycji dokumentów archiwalnych znajdujących się w Klasztorze Sióstr Wizytek, konferencję poświęconą kolorystyce zabytkowych elewacji, wydanie przewodnika po warszawskich Bielanach, publikację książki "Bródno i okolice w pamiętnikach mieszkańców".

Planowane jest także dalsze dostosowywanie Traktu Królewskiego do potrzeb osób niepełnosprawnych, utworzenie ścieżki rowerowej i rowerowych przystanków archeologicznych na terenie wykopalisk archeologicznych obszaru Kąty Grodziskie. Prowadzone będą też specjalne lekcje w szkołach, konkursy dla dzieci i gry miejskie przeznaczone specjalnie dla nich.

Innym priorytetem zapisanym w programie jest "Tworzenie trwałych warunków do poprawy stanu zachowania dziedzictwa". W jego ramach mają być powołane: Wilanowski Park Kulturowy i Park Kulturowy XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa. Zaplanowano też modernizację m.in. Parku Rydza Śmigłego, fontanny na Skwerze I Dywizji Pancernej, Ogrodu Krasińskich, Ogrodu Saskiego, Parku w Wilanowie, Parku Skaryszewskiego i zieleńca przy Placu Grzybowskim.

Mają też być prowadzone prace przygotowawcze przy przebudowie Placu Trzech Krzyży. Rewitalizowana ma być ulica Chłodna, remontowana nawierzchnia ulic na Starym Mieście, odtworzony historyczny wyglądu tzw. kolonii oficerskiej na terenie osiedla Stary Rembertów. Rada Warszawy chce także przeprowadzić remont eremitorium zespołu pokamedulskiego na Bielanach. Utworzona ma zostać lista zabytków zagrożonych.

Radni chcą także "eksponować i wykorzystać walory zabytkowe do budowania tożsamości i dumy mieszkańców" oraz "wykorzystywać i udostępniać zabytki na cele społeczne, w tym kulturalne i edukacyjne dla mieszkańców i turystów". Chcą w tym celu m.in. utworzyć Warszawski Park Archeologiczny - Grodzisko na Bródnie oraz oddział muzeum m.st. Warszawy dla ekspozycji zespołu maszyn artystycznych spółdzielni Ład. Kontynuowane będą działania w związku z budową Muzeum Żydów Polskich i Muzeum Historii Polski. Organizowana będzie też nadal Noc Muzeów, obchodzone również będą Dni Wilanowa z piknikiem historyczno-rodzinnym.

W planie zapisano remont, konserwację i adaptację Elizeum, adaptację do nowych funkcji zespołu budowlanego dawnej Wytwórni Wódek Koneser, adaptację trzech kamienic i Żydowskiego Domu Modlitwy na Muzeum Pragi, adaptację dawnego budynku Wydziału Weterynarii SGGW na potrzeby Sinfonii Varsovii, adaptację dawnej bazy MPO na Teatr Nowy oraz budowę Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli.

W dokumencie zadeklarowano także kontynuację realizacji kilkunastu rozpoczętych już realizacji.

Autorzy "Programu Opieki nad Zabytkami Miasta Stołecznego Warszawy na lata 2010-2014" zaznaczyli, że chcą, by odnosił się on do wszystkich grup społecznych, niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu społecznego. Jedną z metod realizacji ma być edukacja, promocja i propagowanie wiedzy o zabytkach i zasadach ochron.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.