PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachęcają maturzystów do studiowania

  • PAP    18 marca 2011 - 14:42
Zachęcają maturzystów do studiowania

Ponad 1,1 tys. maturzystów z województwa podlaskiego bierze udział w projekcie mającym zachęcić ich i przygotować do studiowania na największych uczelniach w Białymstoku. Projekt jest finansowany z funduszy unijnych.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, lider projektu "Białystok - dobre miejsce do studiowania", otrzymał na jego realizację ponad 1,7 mln zł. Pieniądze pochodzą z programu Kapitał Ludzki, z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Sprawdź notowania prezydenta Białegostoku

Oprócz tej uczelni, w projekcie bierze również udział Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku oraz trzynaście liceów ogólnokształcących z województwa podlaskiego. To szkoły m.in. z Białegostoku, Grajewa, Siemiatycz czy Kolna.

- To pierwszy tego typu projekt w naszym regionie, w którym współpracują ze sobą trzy największe uczelnie publiczne - powiedział w piątek na konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Jacek Nikliński.

W ramach projektu uczniowie biorą udział w bezpłatnych zajęciach przygotowujących do studiowania na kierunkach istotnych dla rozwoju gospodarki regionu: medycznych, technicznych, matematyczno-przyrodniczych i społecznych. Każdy z uczestników mógł wybrać jeden lub dwa fakultety, m.in. z języka polskiego, historii, fizyki, biologii czy chemii.

Zajęcia odbywają się w szkołach. Nauczyciele prowadzący zajęcia, korzystają z programów opracowanych przez pracowników uczelni partnerskich projektu.

Oprócz tego, wydawana jest specjalna gazeta dla podlaskich maturzystów, z której mogą się oni dowiedzieć np. o ofercie dydaktycznej białostockich uczelni czy rozwiązać próbne testy maturalne.

Rektor Nikliński powiedział na konferencji prasowej, że celem projektu jest zachęcenie maturzystów do studiowania na uczelniach w Białymstoku, a także wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z regionów wiejskich, którzy stanowią 1/3 wszystkich uczestników. Dodał, że to także okazja do promocji miasta jako ośrodka akademickiego.

Powiedział, że projekt wpisuje się też w strategię rozwoju Białegostoku, jako "miasta wiedzy". Według niego, białostockie uczelnie są "kuźnią" kadr dla gospodarki miasta i regionu.

Jak powiedziała wicedyrektorka Zespołu Szkół w Siemiatyczach Bożena Czerkas, projekt jest ważny w szczególności dla maturzystów pochodzących z mniejszych miejscowości, którzy często - z powodów finansowych - nie mogą brać udziału w dodatkowych zajęciach.

Dodała, że dzięki tym fakultetom maturzyści mogą uzupełnić i poszerzyć swoją wiedzę, a także lepiej przygotować się do przyszłego studiowania.

Projekt "Białystok - dobre miejsce do studiowania" zakończy się w połowie tego roku. Ma być jednak kontynuowany w przyszłości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.