PARTNER PORTALU
 • BGK

Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych

 • PAP    8 kwietnia 2013 - 08:34
Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych

Nowoczesna platforma e-learningowa do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, stworzona w ramach projektu Eduscience, będzie od listopada 2014 roku dostępna nieodpłatnie dla wszystkich szkół – poinformował koordynator projektu Leszek Lotkowski.
Obecnie platformę testują, wykorzystując na lekcjach, nauczyciele i uczniowie 250 szkół uczestniczących w projekcie.

Projekt Eduscience jest realizowany przez Instytut Geofizyki PAN, spółkę Edukacja Pro Futuro oraz firmy American Systems i Accelerated Learning. Jego głównym celem jest zainteresowanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przedmiotami ścisłymi i zachęcenie ich do studiowania na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.

W ramach Eduscience uruchomiono: platformę e-learningową dostępną po zalogowaniu dla uczestników projektu i ogólnodostępny przyrodniczy portal internetowy (zawierający m.in. blogi naukowe i ciekawostki ze świata nauki). Przygotowywane są też m.in. poradniki metodyczne dla nauczycieli.

Na platformie umieszczane są lekcje z zakresu geografii, chemii, fizyki, biologii, matematyki i przyrody przygotowane przez pracowników naukowych Instytutów PAN zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet, tj. Geofizyki, Nauk Geologicznych, Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych.

Dostępne są tam też materiały do wykorzystania na lekcjach przez nauczycieli m.in. zdjęcia, filmy, pliki dźwiękowe, teksty, przygotowane przez naukowców i dydaktyków. Nauczyciele mogą je kopiować, modyfikować, drukować w zależności od potrzeb; część materiałów jest interaktywnych (np. różnego typu zestawy gier lub testów dostosowane do czterech etapów edukacyjnych).

Nauczyciele mogą także publikować na platformie przygotowane przez siebie materiały i lekcje. Również uczniowie ze szkół biorących udział w projekcie mają dostęp materiałów znajdujących się na platformie.

Za pośrednictwem platformy nauczyciele wraz z uczniami mogą też uczestniczyć online w telekonferencjach z dyżurującymi naukowcami, mogą również online oglądać transmisje z przeprowadzanych przez pracowników PAN eksperymentów i badań.

„Po okresie testowania projektu w 250 szkołach platforma e-learningowa wraz z materiałami oraz poradnikami metodycznymi będzie udostępniona nieodpłatnie wszystkim szkołom w Polsce zarejestrowanym w Systemie Informacji Oświatowej" - powiedział Lotkowski. Powinno to nastąpić w listopadzie 2014 r.

Jak mówił Lotkowski, by móc skorzystać z platformy wystarczy mieć dostęp do internetu. „Można korzystać z niej przy użyciu urządzeń o różnych parametrach technicznych i systemach operacyjnych" - zapewnił.

Projekt Eduscience realizowany jest od 1 września 2012 r.; ma objąć dwa lata nauki. Zakończy się w 2014 r. Prowadzony jest w 250 szkołach: 126 szkołach podstawowych, 68 gimnazjach, 35 liceach ogólnokształcących oraz 21 technikach, w klasach pierwszych dla każdego z etapów edukacyjnych, czyli w klasach I szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej oraz w klasie IV szkoły podstawowej.

Uczniowie tych klas uczeni są zgodnie z nową podstawą programową. Zasoby platformy Eduscience dostosowane są do nowej podstawy programowej.

Szkoły uczestniczące w programie zostały wylosowane z pośród ponad 1500, które zgłosiły chęć udziału w tym innowacyjnym przedsięwzięciu.

Łącznie w projekcie uczestniczy ponad 5 tys. uczniów i ponad tysiąc nauczycieli. W szkołach podstawowych w klasach I są to nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i zajęć komputerowych, w klasach IV - nauczyciele przyrody, matematyki i informatyki.

W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w projekcie uczestniczą nauczyciele: geografii, chemii, fizyki, biologii, matematyki i informatyki.

Każda szkoła uczestnicząca w projekcie otrzymała tablicę interaktywną wraz z oprogramowaniem oraz zestaw do monitoringu przyrodniczego. Zostały zakupione profesjonalne kamery, dzięki którym możliwa jest transmisja lekcji online prowadzonych w obserwatoriach Polskiej Akademii Nauk.

Zaplanowano organizacje 12 festiwali nauki oraz 64 pikników Eduscience w zakresie nauk przyrodniczych. Uczniowie szkół biorących udział w projekcie mają też możliwość odwiedzenia obserwatoriów geofizycznych w Książu, Raciborzu, Ojcowie, Belsku, Borówcu, Świdrze w ramach wycieczek dydaktycznych. Zaplanowano jedną taką wycieczkę dla każdej klasy.

Patronat honorowy nad projektem Eduscience objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.