PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaczyna tworzyć się rynek stypendialny

  • ZWI    8 listopada 2012 - 14:59
Zaczyna tworzyć się rynek stypendialny

Uniwersytet Jagielloński, Miasto Tychy, Fundacja BGŻ oraz Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika, to tylko niektórzy spośród laureatów III edycji Konkursu „Dobre Stypendia 2012”.
7 listopada w siedzibie Przedstawicielstwa w Polsce Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności m.in. te instytucje odebrały nagrody za najlepsze programy stypendialne podczas konferencji „Programy stypendialne - dobra inwestycja". Gościem specjalnym konferencji był prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk.

O miano najlepszego programu stypendialnego dla swoich inicjatyw ubiegały się organizacje pozarządowe, firmy, uczelnie wyższe i samorządy z całej Polski. Tę część wydarzenia poprowadziła dziennikarka Anna Popek.

Tegorocznymi laureatami III edycji Konkursu na najlepsze programy stypendialne są:

- w kategorii „Programy stypendialne uczelni wyższych": nagrody Ex aequo - Uniwersytet Jagielloński za prowadzenie Funduszu Królowej Jadwigi (FKJ) oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie za program stypendialny Stypendium im. Księcia Aleksandra Lubomirskiego;

- w kategorii „Lokalne programy stypendialne NGO": nagroda dla Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika za realizację programu „z RĄCZKI DO RĄCZKI" oraz wyróżnienie za program stypendialny Fundacji Nauka i Pasja;

- w kategorii „Ogólnopolskie programy stypendialne NGO": GFPS -Polska Stowarzyszenie Naukowo - Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej za realizację Programu stypendiów naukowo-kulturalnych dla studentów i doktorantów. stypendia;

- pośród samorządowych programów stypendialnych: Miasto Tychy za program stypendialny „Tyskie Orły";

- wśród programów stypendialnych firm tytuł „Dobre Stypendia 2012" otrzymała Fundacja GBŻ za realizację od 10 lat programu „Klasa BGŻ" - ponadto wyróżnienie za innowacyjny charakter programu otrzymał Amgen Sp. z o.o. za realizację programu stypendiów zagranicznych Amgen Europe Scholars Program.

Ponadto podczas konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne poświęcone zagadnieniom promocji programów stypendialnych oraz roli biznesu w ich wspieraniu i budowaniu oferty stypendialnej, dostosowanej do realnych potrzeb młodych Polaków.

W pierwszym z nich - „Mądre Stypendia czyli biznes odpowiedzialny społecznie" - udział wzięli: Andrzej Klesyk, prezes PZU, Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, prezes fundacji BGŻ oraz dyrektor VII Liceum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie Agata Dowgird i Paweł Oksianowicz z Radia PIN.

Uczestnicy dyskusji prowadzonej przez Jacka Pochłopienia, zastępcę reaktora naczelnego magazynu Forbes, podkreślali, że w Polsce potrzebny jest spójny i mądry system stypendialny odpowiadający realnym potrzebom młodzieży tworzony wspólnymi siłami przez przedstawicieli zarówno biznesu jak i edukacji.

- „10 lat doświadczenia w realizacji naszego programu stypendialnego Klasa BGŻ pozwoliło nam zauważyć, że w Polsce zaczyna tworzyć się rynek stypendialny. Oferta jest bardzo szeroka i urozmaicona, ale organizacje czy firmy przyznające stypendia nie mówią tak naprawdę jednym wspólnym głosem. Abyśmy jeszcze efektywniej mogli wspierać młodych ludzi w ich rozwoju, aby budować społeczeństwo obywatelskie musimy nauczyć się ze sobą współpracować i się uzupełniać." - powiedziała Zdzienicka-Grabarz, prezes Fundacji BGŻ. Uczestnicy zwrócili także uwagę na konieczność kompleksowego wsparcia młodych ludzi - „Chodzi o to, aby zainwestować nie tylko pieniądze, ale dać tym ludziom coś jeszcze." - mówił Andrzej Klesyk, podkreślając rolę patronów i mentorów jakimi dla stypendystów staja się starsi koledzy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.